Mieszkanie Plus – dopłaty do czynszów

Pierwotna koncepcja programu Mieszkanie Plus okazuje się coraz mniej realna. Czynsze mieszkań na wynajem od rządu mogą być równe lub tylko niewiele niższe niż stawki na rynku komercyjnym. Deweloperzy wobec dobrej koniunktury na rynku nieruchomości nie byli zainteresowani budową mieszkań dla rządu po niższych stawkach. Z tego też powodu wiele inwestycji jeszcze nie zostało rozpoczętych. Według braku możliwości budowy tanich mieszkań na wynajem Rada Mieszkalnictwa podjęła decyzję o dopłatach do czynszów, które mogą wynieść nawet do 30%. Dopłaty mają wejść w życie już w styczniu 2019 roku.

Mieszkanie Plus- wysokość dopłat

Wysokość dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus

Z powodu wzrost cen materiałów budowlanych oraz niewystarczającej ilości pracowników budowlanych rząd nie ma możliwości budowy tanich mieszkań oraz wynajmowania lokali mieszkalnych poniżej stawek rynkowych.  Dlatego też czynsze mają być wyższe, niż prognozowano, lez państwo zapowiada dopłaty. Będą one dostępne dla najuboższych  rodzin, wypłacane najprawdopodobniej przez okres 10 lat, a ich wysokość będzie stopniowo zmniejszana.

Wysokość dopłaty do najmu od rządu będzie uzależniona od liczby osób w rodzinie (przypomnijmy, że program preferuje m.in. rodziny wielodzietne) oraz od lokalizacji w województwie. Najbiedniejsze gminy mogą liczyć na wyższe kwoty wsparcia finansowego. Środki na dopłaty do czynszu będą pochodzić m.in. z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Progi dochodowe są uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym – im większa liczba dzieci, tym większe dopłaty otrzymają rodziny wynajmujące mieszkania z programu Mieszkanie Plus.

Przykładowo wynajmując mieszkanie w Białej Podlaskiej za kwotę 1 tyś zł możemy uzyskać dopłatę nawet 300 zł miesięcznie. Taką samą kwotę dopłaty do czynszu uzyskamy wynajmując mieszkanie o takim samym metrażu w Warszawie za 1500 zł.

Państwo będzie przyznawać dopłaty na dziewięć lat. Jednakże po upływie trzech oraz sześciu lat będą stopniowo zmniejszane. Ponadto co trzy lata będzie przeprowadzana weryfikacja dochodów osób korzystających z dopłat.

Kto nie otrzyma dopłat?

Dopłaty nie są przewidziane dla gospodarstw domowych, w których średniomiesięczny dochód będzie wyższy niż ustalony w ustawie próg dochodowy. Dla jednoosobowych gospodarstw domowych wynosi on 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Natomiast dla gospodarstw dwuosobowych próg ten wynosi 90% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit jest podwyższany o 30%. Reasumując dochody gospodarstwa trzyosobowego nie mogą przekroczyć równowartości 120% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej aby otrzymać dopłatę.

Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2018 r. wynosi 4443,00 zł. Stąd dla lokali mieszkalnych przekazywanych do użytkowania w 2019 roku progi wyglądałyby następująco:

 • dla gospodarstw jednoosobowych kwoty 2665,80 zł
 • dla gospodarstw dwuosobowych kwoty 3998,70 zł
 • dla gospodarstw trzyosobowych kwoty 5331,60 zł

Dopłaty do czynszów otrzymaliby do najmu lokali mieszkalnych przekazywanych w 2018 roku otrzymaliby najemcy, których średniomiesięczne wynagrodzenie nie przekroczyło w 2017 roku:

progi dochodowe

Przypomnijmy, że program Mieszkanie Plus jest adresowany do wszystkich grup społecznych. Jego nadrzędnym celem jest poprawa sytuacji rodzin wielodzietnych, dla których uzyskanie mieszkania na rynku komercyjnym jest niemożliwe. Przy wnioskowaniu o najem mieszkania od rządu nie jest brany pod uwagę wiek lokatorów. Lokale na wynajem będą budowane m.in. na państwowych gruntach w celu obniżenia kosztów metra kwadratowego lokalu.

Zobacz, w których miastach jest planowana budowa mieszkań na wynajem.

Dopłaty do czynszów zamiast tanich mieszkań

Podsumowując program Mieszkanie Plus nie będzie oferował tanich mieszkań na wynajem tylko z czynszami zbliżonymi do komercyjnych, ale z możliwością otrzymania dopłaty od rządu. Pojawia się pytanie czy każdy otrzyma wspomnianą dopłatę oraz w jakiej wysokości. Również interesującą kwestią jest lokalizacja mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Pierwotnym założeniem była budowa na tańszych terenach, często bez infrastruktury, którą oferują mieszkania na wynajem na rynku komercyjnym.

Czy wobec braku dopłat dla części osób ubiegających się o najem mieszkań warto wnioskować o Mieszkanie Plus zamiast wynajmu mieszkania na rynku komercyjnym w lokalizacji, która bardziej nam odpowiada?

To pytanie pozostawiam dla osób poszukujących najmu mieszkania. Kolejnym tematem jest ochrona praw lokatorów. Przypomnijmy, iż dla wynajmując mieszkanie od rządu trzeba podpisać umowa tzw. najmu instytucjonalnego. Należy podpisać oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddajemy się egzekucji i zobowiązujemy się do opuszczenia lokalu w terminie 14 dni od zażądania opróżnienia lokalu, bez prawa do lokalu socjalnego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy najemca w trakcie trwania umowy złamie warunki umowy najmu, do eksmisji nie będzie potrzebny wyrok sądu. Natomiast na rynku komercyjnym często nie ma obowiązku podpisywania takiego dokumentu.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel. Dla niecierpliwych zapraszamy do sprawdzenia jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

 • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
 • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
 • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
 • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
 • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
 • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
 • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
 • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.