Stargard bez programu Mieszkanie Plus

Stargard zrezygnował z programu Mieszkanie Plus. Pomimo, że miasto podpisało list intencyjny oraz zostały wyznaczone dwie działki ostatecznie planów nie zrealizuje.

Mieszkanie Plus Stargard – lokalizacja

Stargard, jako jedna z pierwszych miejscowości w województwie zachodniopomorskim,  zadeklarował chęć przystąpienia do rządowego programu. W Stargardzie pod realizację inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus wskazano dwie działki. W pierwszym etapie planowana była budowa 100 mieszkań na jednej z działek na osiedlu Lotnisko. Natomiast w kolejnym etapie zakładano budowę 300 mieszkań przy ul. Broniewskiego.

Koszt budowy metra kwadratowego powierzchni nieruchomości mieszkalnej jest wyższy niż zakładano. Boom budowlany uniemożliwia realizację inwestycji przy założonej cenie. Droższa budowa oznacza wyższy czynsz. Cena m2 najmu mogłaby wynosić ok 17zł za m2, podczas gdy lokalny TBS  oferuje stawki najmu na poziomie 11-13 zł za m2.

Mieszkanie Plus – założenia

Założenie rządowego programu Mieszkanie Plus to budowa tanich mieszkań na wynajem. Program jest adresowany do osób, których dochody są niewystarczające aby wnioskować w banku kredyt hipoteczny. Otrzymują też zbyt wysokie zarobki aby otrzymać mieszkanie komunalne. Celem programu Mieszkanie Plus jest budowa przystępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

Do rządowego programu mają prawo przystąpić wszyscy. Nie ma ograniczeń związanych np. z wiekiem jak w programie MDM. Pomimo to będą określone kryteria, kto może uzyskać pierwszeństwo w najmie mieszkania.

Z uwagi, iż pierwotna koncepcja programu Mieszkanie Plus staje się coraz mniej realna Rada Mieszkalnictwa podjęła decyzję o dopłatach do czynszów. Ich wysokość może wynieść do 30% czynszu. Dopłaty będą dostępne już w styczniu 2019 roku.

O dopłaty mogą wnioskować osoby fizyczne, które spełniają poniższe warunki:

 • obywatele polscy
 • cudzoziemcy przebywający w Polsce np. w związku ze świadczeniem pracy,
 • najemcy mieszkania nowego lub poddanego rewitalizacji, które zostało oddane do używania w wyniku inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przez podmiot, który zawarł umowę w sprawie współpracy z gminą,
 • spełnia warunki dotyczące progu dochodowego uprawniającego do dopłat,
 • nie jest właścicielem/ współwłaścicielem innego mieszkania,
 • wynajmuje mieszkanie, które podlega dopłatom,
 • posiada zdolność terminowego regulowania opłat wynikających z umowy najmu w części, której nie pokrywa dopłata.

Kwota dopłaty do najmu będzie uzależniona od liczby osób w rodzinie (dodajmy, że program preferuje m.in. rodziny wielodzietne) oraz od lokalizacji w województwie. Więcej o dopłatach tutaj.

Mieszkanie Plus – ochrona praw lokatorów

Wynajmując mieszkanie w programie Mieszkanie Plus zawieramy umowę tzw. najmu instytucjonalnego. Wiąże się z tym podpisanie oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym lokator poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opuszczenia lokalu w terminie 14 dni od zażądania opróżnienia lokalu, bez prawa do lokalu socjalnego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy najemca w trakcie trwania najmu nie wypełnia warunków umowy to do eksmisji nie będzie potrzebny wyrok sądu

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

 • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
 • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
 • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
 • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
 • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
 • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
 • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
 • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.