Specustawa pomoże programowi Mieszkanie Plus?

W Polsce brakuje blisko trzech milionów mieszkań. W ramach programu Mieszkanie Plus dotychczas powstały lokale mieszkalne w Białej Podlaskiej i w Jarocinie. Łącznie w części inwestycyjnej programu zostały oddane do użytkowania 402 mieszkania. Dodajmy, że nie zostały one wybudowane na terenach należących do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Problem ten ma pomóc rozwiązać specustawa mieszkaniowa, która czeka na podpis prezydenta.

Specustawa pomoże programowi Mieszkanie Plus

Wpływ specustawy na Mieszkanie Plus

Ustawa przewiduje krótszy czas przygotowania inwestycji oraz przekazanie na budowę mieszkań terenów poprzemysłowych, powojskowych i itp. Specustawa reguluje skrócony tryb podejmowania decyzji dotyczący lokalizacji inwestycji mieszkaniowych gdy przeznaczenie gruntu jest pierwotnie inne niż na potrzeby mieszkaniowe. Zadaniem specustawy jest przyspieszenie procedur dotyczących regulowania stanu prawnego nieruchomości. Zakłada się, iż okres przygotowania i inwestycji mieszkaniowych ulegnie skróceniu z pięciu lat do jednego roku. Ponadto będzie można szybciej uzyskać zgodę na budowę mieszkań, w szczególności na terenach, które nie posiadają planu zagospodarowania przestrzennego.

W ustawie możemy również znaleźć wytyczne dotyczące m.in. odległości inwestycji od przedszkola, szkoły oraz przystanku komunikacji publicznej. Realizacja inwestycji wymaga zapewnienia dostępu do drogi, sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej.

Specustawa – kto skorzysta?

Każdy inwestor będzie mógł skorzystać z przepisów specustawy. Jedynym warunkiem jest spełnienie standardów urbanistycznych, które zostały zapisane w ustawie m.in. obowiązek przygotowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Jeżeli sprosta wymaganiom to otrzyma szansę na realizację inwestycji w krótszym czasie.
Według danych statystycznych na tysiąc osób w naszym kraju przypada 366 lokali mieszkalnych. Założeniem rządowego programu Mieszkanie Plus  jest budowa przez rząd tanich mieszkań na wynajem. Program jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby otrzymać od banku kredyt hipoteczny, nie przysługuje im również mieszkanie komunalne. Celem programu Mieszkanie Plus jest budowa przystępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Sprawdź kryteria naboru do programu.

Specustawa umożliwi przyspieszenie rządowego programu mieszkań na wynajem. Już ponad 70 miast wyraziło zamiar przystąpienia do rządowego programu Mieszkanie Plus.

Projekt tzw. specustawy o wspieraniu rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz inwestycji towarzyszących czeka jeszcze na podpis prezydenta. Dzięki wdrożeniu specustawy powinien przyspieszyć program Mieszkanie Plus.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>

 


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.