Mieszkanie Plus nie dla wszystkich

Pomimo, iż rządowy program Mieszkanie Plus jest skierowany do wszystkich grup społecznych można zauważyć, że rzeczywistość wygląda inaczej. Sprawdźmy, czy faktycznie każdy z nas może skorzystać z taniego najmu oferowanego przez rząd.

Mieszkanie Plus nie dla wszystkich

Celem programu Mieszkanie Plus jest poprawa sytuacji rodzin, dla których uzyskanie mieszkania na rynku komercyjnym jest niemożliwe. Tutaj można natknąć się na pierwsze ograniczenie związane z programem. Jak można zauważyć nie jest on jednak skierowany do wszystkich. Raczej tylko do tych osób, których dochody są zbyt niskie aby wynająć mieszkanie na zasadach rynkowych. Osoby te mają jednak zbyt wysokie dochody aby otrzymać mieszkanie komunalne.

Po drugie program, mimo iż jest skierowany do wszystkich, preferuje rodziny, głównie wielodzietne. Czyli osoby samotne, single mają niewielką szansę na otrzymanie mieszkania na wynajem od rządu.

Ponadto nie możemy być współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Gdyż ogranicza to nasz udział w programie.

Program wprowadza również preferencje dla osób poszkodowanych przez żywioły. Jest to godne pochwały, jednakże przy ograniczonej liczbie lokali na wynajem ogranicza to nasze szanse aby otrzymać mieszkanie na wynajem. Prawo pierwszeństwa mają również osoby wywłaszczone. Więcej na ten temat preferencji pisaliśmy tutaj.

A jak wygląda sprawa możliwości wykupu mieszkania na własność? Rząd przewidział taką opcję ale dopiero po 30 latach najmu. Czynsz wówczas też będzie wyższy niż przy umowie najmu bez opcji wykupu na własność. Niepokojącą kwestią jest dziedziczenie. Jeżeli zabraknie nas przed upływem terminu umowy najmu mieszkania, czyli w okresie trwania umowy zawieranej na 30 lat, to po naszej śmierci lokal mieszkalny nie jest dziedziczony przez nasze dzieci.

Czynsz najmu mieszkań od rządu wydaje się być atrakcyjny w porównaniu do cen najmu na rynku komercyjnych, w szczególności w dużych miastach. Należy jednak pamiętać, że do każdego metra kwadratowego należy doliczyć koszt opłaty eksploatacyjnej za każdy metr kwadratowy mieszkania. Ma to znaczny wpływ na cenę najmu, gdyż na przykład dla miasta Warszawy wynosi on 10 zł za 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkania. Jak łatwo można obliczyć przy powierzchni 50 metrów kwadratowych daje nam to dodatkową kwotę 500 zł miesięcznie. Dodajmy, że opłaty będą waloryzowane przez rząd nie rzadziej niż raz na 3 lata. Chcesz sprawdzić, czy czynsz najmu jest faktycznie atrakcyjny? Zachęcamy do obliczenia wysokości czynszu w zależności os lokalizacji oraz metrażu mieszkania. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus.

Ponadto, przyszły najemca musi wypełnić oraz złożyć wniosek jak również wykazać, iż stać go będzie na terminowe płacenie czynszu. Dodatkowo najemca musi uiścić kaucję w wysokości rocznego czynszu.

Jeżeli zdecydujemy się na najem mieszkanie od rządu to zgodnie z Ustawią o Krajowym Zasobie Nieruchomości podpisujemy umowę tzw. najmu instytucjonalnego. Oznacza to, że musimy podpisać oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddajemy się egzekucji i zobowiązujemy się do opuszczenia lokalu w terminie 14 dni od zażądania opróżnienia lokalu, bez prawa do lokalu socjalnego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy najemca w trakcie trwania umowy złamie warunki umowy najmu, do eksmisji nie będzie potrzebny wyrok sądu.

Program nie jest realizowany we wszystkich miastach, stąd też nie jest skierowany do wszystkich. Aby wynająć mieszkanie od rządu często byłoby to związane z przeprowadzką do miejscowości, w której nie moglibyśmy znaleźć pracy. Listę miast, w których jest realizowana lub planowana budowa „tanich” mieszkań na wynajem od rządu można sprawdzić tutaj.

Rząd ma w planach również budowę domów jednorodzinnych na wynajem. Więcej informacji na ten temat jest dostępna w tym miejscu.

Przyszli lokatorzy otrzymają mieszkania wykończone standardzie „pod klucz” . Natomiast nie została przewidziana dowolność w dokonywaniu zmian w układzie mieszkania. Wynajmujący nie będą mieć możliwości własnych przeróbek lokali.

Jak widać, Mieszkanie Plus to program nie dla każdego. Mimo wielu niedoskonałości oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>

 


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.