Czy warto starać się nowe mieszkanie – projekt Mieszkanie Plus

Wielu mniej zamożnym osobom może się wydawać, iż zakup mieszkania lub budowa domu jednorodzinnego, zawsze będzie znajdowała się poza zasięgiem ich możliwości finansowych. W takim razie albo pokątnie wynajmują jeden pokoik, bądź starają się o mieszkanie socjalne. Czasami pada również decyzja na temat tego, by mieszkać ze swoimi rodzicami lub teściami. Wiadomo jednak, że każde z tych rozwiązań nie niesie ze sobą zbyt dobrych korzyści, chociażby z tego względu, że między współlokatorami może dochodzić do ciągłych napięć. Czasami takie wspólne mieszkanie na mało ustabilizowanych warunkach niesie ze sobą prawdopodobieństwo zagrożenia rozpadu rodziny. Chociażby przez sam fakt wtrącania się w życie małżeńskie rodziców jednej ze stron.

Mieszkanie Plus Szansa dla mniej zamożnych

Na szczęście ostatnio pojawiła się spora szansa, że wiele osób, w tym również rodzin, będzie mogło zdecydowanie poprawić swój byt. Nowy rząd właśnie wyszedł z propozycją powstania nowego projektu Mieszkanie Plus.

Wciąż nie znamy zbyt wielu szczegółów na temat Mieszkanie Plus

Jak na razie nieznane są nam wszelkie szczegóły, w jaki sposób dokładnie będzie można skorzystać z tej propozycji, i dokładnie na jakich warunkach. Cały czas w końcu mamy do czynienia z projektem, który jeszcze nie posiada dokładnego zarysu, lub ten zarys nie został wydany do opinii publicznej. Wiadomo jednak, że w tym projekcie znajduje się pomysł mieszkań, z których ostatecznie będą mogły korzystać osoby zaliczające się do średniej klasy. Zatem nie mówimy w tej chwili o pomocy najbardziej ubogim osobom, które nie są w stanie nawet na siebie zarobić, a także osobom, które bez problemu kupują mieszkania, budują domy, jak i również radzą sobie w zupełnie inny sposób. Nawet mogą bez problemu dokonać zakupu nieruchomości za gotówkę. W projekcie mowa jest o osobach, które mimo systematycznego zarabiania, mają bardzo poważne problemy z wynajęciem mieszkania, a nawet z dostaniem kredytu. Dlatego cały czas czują się, jakby znajdowały się w swoistym zawieszeniu.

Mieszkanie Plus wynajem czy własność?

Projekt Mieszkanie +, jak pojawiają się pewne domysły, ma polegać przede wszystkim na wynajmowaniu mieszkań, oczywiście w dużo niższych cenach, niż to jest obecnie ustalane na runku mieszkaniowym. Ponadto później takie mieszkania będzie można wykupić na własność. Informacje donoszą, że średni koszt metra kwadratowego ma nie przekraczać 3,5 tysiąca złotych. Czyli w porównaniu do obecnych stawek proponowanych na rynku deweloperskim, można będzie zaoszczędzić nawet 50 procent.

Wracając przy okazji do cen, jakie są proponowane w tej chwili przez deweloperów, to oczywiście powinniśmy mieć na uwadze miasto, dokładną lokalizację, a także oferowany standard. Najdroższe apartamenty wyceniane są nawet na powyżej 10 tysięcy za metr kwadratowy. O takich apartamentach, jeśli ktoś zarabia najniższą, a nawet prawie średnią krajową, raczej nikt nie może sobie nawet pomarzyć. Zejdźmy nieco na ziemię i zorientujmy się, że w przeciętnym mieście mającym około 100 tysięcy mieszkańców, a także wyróżniającym się średnią lokalizacją, inwestorzy będą zmuszeni do zapłacenia około 3,5 do 4 tysięcy za metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim. Chyba w takim razie nie trzeba tłumaczyć, iż sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, chociażby przez sam fakt, iż później takie mieszkanie jeszcze trzeba następnie urządzić. Zatem czy chcemy, czy nie znowu będziemy musieli przygotować się na zdecydowanie większe wydatki, niż byśmy tego chcieli.

Mieszkanie Plus jako kontynuacja Rodzina 500+

Czy rząd obecnie w sprawie mieszkań opiera się wyłącznie na tym projekcie Mieszkanie Plus? Jeszcze całkiem niedawno pojawiało się wiele sceptycznych głosów jeśli chodzi o projekt Rodzina 500+. Mówiono, że na pewno na te pieniądze zabraknie funduszy z budżetu, a także dlaczego pierwsze dziecko ma być poszkodowane. Warto mimo wszystko pamiętać, iż takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, by rodzinie z kilkorgiem dzieci, rząd proponował 500 złotych na każde dziecko. Dzięki temu tak naprawdę kobiety w końcu mogą bez problemu zająć się domem, a nie jak w wielu przypadkach jest – chodzą do pracy, a następnie po całym dniu spędzonym poza domem, starają się jeszcze wypełnić wszystkie obowiązki związane z wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu.

Ponadto pojawił się jeszcze jeden pomysł o kasach oszczędnościowo-budowalnych. Jego celem jest przede wszystkim to, by młode osoby mogły bez problemu zacząć oszczędzać na swoją przyszłość. W takiej sytuacji warto skupić się przede wszystkim na tym, iż faktycznie jeśli ktoś nie może starać się w tej chwili o kredyt mieszkaniowy, to ma bardo duże szanse na to, by przy skorzystaniu z tego projektu, rzeczywiście doczekać się zdecydowanie lepszych warunków. Przede wszystkim, ma to polegać na odkładaniu każdego roku określonej kwoty pieniędzy. Natomiast rząd za regularne odkładanie oferuje premię i to w całkiem atrakcyjnej skali. Dlatego oszczędności będą bardzo szybko się rozrastać. A to będzie jeszcze tylko dodatkowo motywować do tego, by dalej odkładać na swoje wymarzone mieszkanie lub budowę domu jednorodzinnego. Jednak jeszcze nie wiadomo, czy na pewno projekt zostanie zatwierdzony.