Mieszkanie Plus prace wciąż trwają

Sprawdźmy na jakim etapie są prace nad programem Mieszkanie Plus. Jeszcze nie minął rok czasu, odkąd nowy rząd objął władzę, a już możemy obserwować wiele ciekawych zmian, a także projektów, które najprawdopodobniej zostaną rzeczywiście wprowadzone w życie. Ostatnim takim kluczowym programem, który mimo wielu różnych opinii faktycznie został uruchomiony, była rodzina 500 plus. Polega on przede wszystkim na tym, że osoby, które mają dwójkę lub więcej dzieci, otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 złotych, wtedy pieniądze są przeznaczane również na pierwsze dziecko.

Mieszkanie Plus Rodzina Projekt

Mieszkanie Plus Rodzina Projekt

Tutaj również pojawiało się sceptycznych, lub nawet wręcz negatywnych głosów. Przede wszystkim opierały się one o to, że ktoś, kto ma tylko jedno dziecko, a całkiem dobrze zarabia, twierdził od razu, że z pomocy finansowej korzysta wyłącznie patologia, czyli osoby, której nie chce się pracować. Tutaj jednak rząd bardzo ostro broni swojego projektu, twierdząc iż cały czas program będzie monitorowany, dlatego jeśli jakaś rodzina będzie nieumiejętnie korzystała z niego, wtedy pomoc będzie dotyczyła innej formy, niż bezpośrednio finansowej.

Ten program już został jakiś czas temu wcielony w życie, natomiast pierwsze pieniądze niektórym wnioskodawcom zostały wypłacone. Mimo to, rząd wcale nie spoczywa na laurach, ale nadal ciężko pracuje nad wprowadzaniem kolejnych zmian w Polsce. Do takich zmian zalicza się przede wszystkim teraz przygotowywanie kolejnego projektu, jakim jest Mieszkanie Plus.

Co wiemy o programie Mieszkanie Plus

Zanim jednak przejdziemy do omówienia zasad, jakimi ma się kierować ten projekt, a także w jakim czasie ma być wprowadzony w życie. Warto również dowiedzieć się dokładnie jak obecnie przedstawia się sytuacja związana z kupnem nieruchomości przez średniego obywatela Polski. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ceny mieszkań są bardzo wysokie. Jeśli interesuje nas zakup mieszkania od dewelopera, to niestety trzeba wykazywać się bardzo wysoką zdolnością kredytową. Natomiast mieszkania z drugiej ręki, wcale nie są o wiele tańsze, a dodatkowo trzeba do nich często doliczyć jeszcze generalny remont.

Jeżeli chodzi o wynajem mieszkań, to również ten temat nie zalicza się w Polsce do najłatwiejszych. Przede wszystkim należy nastawić się na to, że osoba, która zarabia mniej, niż 2 tysiące złotych miesięcznie, raczej nie jest w stanie samodzielnie wynająć mieszkania. Ponieważ wszystkie pieniądze, a przynajmniej prawie cały dochód, byłby przeznaczony właśnie na opłaty związane z wynajmem.

Jak zapowiada Pani Premier Beata Szydło – Mieszkanie Plus to szansa dla wielu polskich rodzin na godne warunki mieszkaniowe.

 

Projekt Mieszkanie Plus

Przejdźmy teraz do projektu Mieszkanie Plus, który proponuje budowę tańszych mieszkań samorządowych. Mają one być udostępniane osobom o średnich zarobkach, których na przykład nie stać na duży kredyt mieszkaniowy, a także na wynajmowanie mieszkań. W ten sposób faktycznie można spodziewać się przede wszystkim tego, że sytuacja związana z dostępnością mieszkań osobom, które nie osiągają większych zarobków, może zmienić się na korzyść.

Oczywiście projekt jeszcze nie jest w żaden sposób dokładnie doprecyzowany. Jedynie w mediach możemy dowiedzieć się o kilku podstawowych przesłankach. Wśród nich znajdujemy informacje na temat tego, że tego typu mieszkania będą budowane w zdecydowanie tańszy sposób, co nie oznacza, że mają być gorsze jakościowo. Ale z drugiej strony nie ma co liczyć na ekskluzywne apartamenty, ale raczej na przytulne mieszkania na spokojnych osiedlach. Kolejnym wyznacznikiem tego projektu, jest możliwość wynajmowania mieszkania, przy jednoczesnej spłacie jego na swoją własność.

Wciąż istnieje wiele niewiadomych dotyczących Mieszkanie Plus

O tym, czy jednak znajdą się chętni deweloperzy, jak i również o tym, czy będziemy mogli liczyć na to, że w ogóle program zostanie uruchomiony, na pewno nie dowiemy się w najbliższych dniach. Według doniesień mediów, takie informacje najszybciej zostaną przekazane na jesieni. Cały czas trwają pracę nad dokładnym przemyśleniem tego programu, czy on ma szansę się powieść, a także czy będzie cieszył się stosownym zainteresowaniem?

Środowiska deweloperskie na pewno są bardzo negatywnie nastawione do programu. Ich negatywne opinie jednak można tłumaczyć przede wszystkim tym, że jest to dla nich jakaś forma konkurencji. Jednak osoby pozytywnie patrzące na budowany projekt, twierdzą że z niego skorzystają wyłącznie osoby, których i tak nie byłoby stać na zakup zupełnie nowego mieszkania, a następnie jego urządzenie, ponieważ taka inwestycja wymaga naprawdę dużego wkładu finansowego.

Nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie poczekać. Osoby, które właśnie zastanawiają się nad wieloletnim zadłużeniem, ale obawiają się skutków zaciągniętego na długie lata kredytu, rzeczywiście ostatecznie mogą podjąć decyzję na temat tego, czy warto brać kredyt na resztę swojego życia, czy jednak poczekać na prężne uruchomienie programu, a także wynajmowanie mieszkania za dużo niższe pieniądze, które kiedyś i tak stanie się ich własnością. Patrząc z takiej perspektywy, faktycznie program Mieszkanie Plus, może zrobić dla Polaków wiele dobrego, szczególnie dla tych, którzy już od dawna chcą się usamodzielnić.

Podsumowując warto czekać na oficjalne informację na temat Mieszkanie Plus, ponieważ:

  • program będzie ogólnodostępny,
  • rozwiązuje jeden z kluczowych problemów polaków, jakim jest godne miejsce zamieszkania,
  • jest priorytetem rządu.