Rządowy projekt Mieszkanie Plus

Jeszcze niedawno mogliśmy widzieć całą wojnę o program 500+, polegający na pomocy finansowej rodzinom, które mają przynajmniej dwoje dzieci. Wojna polegała na tym, iż Prawo i Sprawiedliwość postanowiło bardzo mocno rozwinąć opiekę wychowawczą w Polsce. Oczywiście sceptycy jak najbardziej wypowiadają się za tym, że pieniędzy na pewno nie starczy z budżetu państwa, przez co Polska maksymalnie popadnie w długi. PiS jednak nie zamierza słuchać nikogo i robi swoje. Co ciekawe, zaraz po przeforsowanym projekcie Rodzina 500 plus, przyszedł czas na nowy projekt, który kierowany jest głównie do młodych osób.

Projekt Mieszkanie Plus

Projekt, który tym razem nazywa się Mieszkanie Plus, jak już wcześniej wspomniano dotyczy przede wszystkim młodych osób. Ale oczywiście na razie nie ma żadnych pod tym względem limitów wiekowych. W takim przypadku zatem możemy spodziewać się przede wszystkim tego, iż z programu skorzystają wszystkie osoby, które jak do tej pory mają ogromne problemy z wynajęciem lub posiadaniem własnego mieszkania.

Mieszkanie Plus - Kolejny program dla rodzin

Można spokojnie powiedzieć, że jeszcze w wielu kwestiach nie ma zbyt dużych dociągnięć, jeśli chodzi o same szczegóły projektu. Jednak już wiadomo, że z tego pomysłu, a właściwie wsparcia mają korzystać przede wszystkim osoby, które nie należą do najbiedniejszych, ale również nie te, które określane są jako zamożne. Jednym słowem projekt kierowany jest przede wszystkim do osób z klasy średniej.

To właśnie te osoby mają niestety największe problemy z zakupem dla siebie mieszkania. Wcześniejszy program był kierowany wyłącznie do osób młodych, które nie ukończyły 35 roku życia. Ponadto początkowo przepisy ustalały, że z tego projektu mogą korzystać wyłącznie osoby, które zamierzały kupić wyłącznie mieszkanie prosto od developera. Dopiero później możliwe było kupienie z rynku wtórnego mieszkania ze wsparciem finansowym.

Obecnie mieszkania są jak najbardziej pożądanym obiektem każdego człowieka, który chce się w końcu usamodzielnić, a zwłaszcza jeśli podejmuje decyzję o założeniu własnej rodziny. W takim razie nie ma co się dziwić, jeśli na tym polu rzeczywiście rodzi się prawdziwa frustracja. Przeciętny człowiek, niestety nie zarabia przeciętnego wynagrodzenia, jak informują  o tym wszelkiego rodzaju portale oraz statystyki. Niestety jego zarobki są zdecydowanie niższe. Na tyle niższe, iż wynajęcie mieszkania kompletnie nie ma sensu, a zakup nieruchomości, która okazałaby się trafną inwestycją na resztę życia, także niestety mija się z celem.

Dlatego właśnie powstał projekt Mieszkanie Plus, który ma na celu duże ułatwienie tej sprawy, szczególnie osobom, które w tej chwili nawet nie widzą możliwości, by mieć w niedalekiej przyszłości swojego mieszkania. Dla przypomnienia warto jeszcze dodać, iż takie mieszkania są niezwykle drogie. Średni koszt jednego metra kwadratowego kształtuje się na poziomie od 3,5 do nawet 10 tysięcy złotych i więcej. Oczywiście wszystko będzie zależeć w głównej mierze od lokalizacji nieruchomości, jego klasy luksusu, a także powierzchni. Jednak w średniej wielkości miastach można liczyć się z ceną kształtującą się w zakresie od około 3 do 5 tysięcy złotych.

Prawo i Sprawiedliwość w swoim projekcie Mieszkanie + zakłada, że koszt mieszkania, które oni mają zamiar zaproponować będzie zdecydowanie niższe. Raczej będzie bliższe 2 tysiącom złotych za metr kwadratowy, niż wcześniej pokazywanym stawkom. Oczywiście takie mieszkania mają być budowane w trybie gospodarczym. Nie będą się one zaliczały do luksusowych apartamentów, ale na pewno będą bardzo wygodne i w całkiem przyjemnych lokalizacjach. Na początku takie mieszkania z powodzeniem będzie można po prostu wynajmować. By później już stanowczo za mniejsze pieniądze odkupić na własność.

Skoro już mowa jest o swego rodzaju projekcie, to na pewno także należy się doczekiwać jeszcze pewnych warunków, które ostatecznie pozwolą na korzystanie z takich udogodnień. PiS przede wszystkim stawia na to, że mieszkania będą dedykowane wyłącznie osobom fizycznym. I każda z tych nieruchomości będzie oddawana do użytku mieszkalnego. Zatem nie będzie można wynajmować mieszkanie, w którym jednocześnie będzie prowadziło się działalność gospodarczą. Ale taki warunek chyba nie będzie trudny do zrealizowania, a przy okazji wyeliminuje wszystkich, którzy czyhają na bardzo tanie i atrakcyjne okazje, by za niewielkie pieniądze zdobyć lokal do użytku komercyjnego. Ten projekt na szczęście wyklucza takie kombinowanie.

Okazuje się, że to nie są jedynie założenia, o jakich możemy usłyszeć zapoznając się bliżej z tym projektem. Przede wszystkim możemy dowiedzieć się również o tym, iż jeśli ktoś się zdecyduje kiedyś na bardzo korzystny kredyt mieszkaniowy, będzie on mógł najprawdopodobniej zacząć oszczędzać na specjalnym koncie Będą to tak zwane kasy oszczędnościowo-budowalane. Pozwolą one między innymi na premiowane oszczędzanie na zakup swojego mieszkania, bądź też na budowę domu jednorodzinnego. Z wytrwałość w oszczędzaniu budżet państwa ma się dorzucać każdego roku z bardzo atrakcyjną premią.