Mieszkanie Plus Wrocław

Rządowy program Mieszkanie Plus Wrocław adresowany jest do osób, którzy zarabiają zbyt mało, żeby uzyskać w banku kredyt hipoteczny, ale też ich zarobki są zbyt wysokie aby otrzymać mieszkanie komunalne. Dostęp do tanich mieszkań na wynajem będzie powszechny i bez ograniczeń związanych z wiekiem. Jednakże
w przypadku nadwyżki chętnych w pierwszej kolejności mieszkania otrzymają rodziny wielodzietne.

Mieszkanie Plus Wrocław

Założenia programu Mieszkanie Plus

Celem programu Mieszkanie Plus jest budowa tanich mieszkań na wynajem
z możliwością wykupu ich na własność. Program umożliwi wykorzystanie nieużywanych  gruntów, których właścicielem jest Skarb Państwa i spółek z jego udziałem oraz Jednostki Samorządu Terytorialnego. Aktualnie BGK Nieruchomości planuje budowę około 20 tys. mieszkań w ponad 70 miastach w całej Polsce. Pierwsze lokale mieszkalne zaczęto budować już w grudniu  2016 roku w Białej Podlaskiej
i Jarocinie.

Mieszkanie Plus Wrocław – planowane lokalizacje

Samorząd miasta Wrocławia wyznaczył cztery lokalizacje w ramach rządowego programu Mieszkanie +. Budynki, w których mieściłyby się lokale mieszkalne miałyby się znaleźć na działkach o powierzchni ponad 17 hektarów. Są one zlokalizowane na peryferyjnych osiedlach miasta. Sześć działek znajduje się na osiedlu Psie Pole w rejonie ul. Mirkowskiej, cztery działki na osiedlu Muchobór przy ul. Kunickiego, trzy działki na Wojszycach przy ul. Buforowej i jedna działka na osiedlu Kozanów przy
ul. Ignuta. Aktualnie nie ma dokładnych informacji związanych z realizacją programu Mieszkanie + w tych lokalizacjach.

Natomiast na budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu zostanie przekazana działka przy ulicy Kolejowej. Właścicielem gruntu jest Poczta Polska, która ma tam swoją dawną bazę transportową. Jesienią 2016 roku uchwalono dla tego terenu nowy plan zagospodarowania, który zezwala na zabudowę mieszkaniową. Obecnie brak wizualizacji budynków, które miałyby być wybudowane w programie Mieszkanie+. Czekamy na informacje.

Mieszkanie Plus – wniosek

Nabór wniosków w programie Mieszkanie Plus będzie organizowany lokalnie. Najprawdopodobniej trzeba będzie złożyć dokumenty w UM Wrocław. Nie powstały ogólnopolskie zasady naboru, więc określenie dokładnych kryteriów należy do samorządów. Kiedy rozpocznie się przyjmowanie wniosków na Mieszkanie Plus Wrocław? Prawdopodobnie będzie to zależne od terminu rozpoczęcia inwestycji we Wrocławiu.

Aktualnie na Dolnym Śląsku wnioski dla chętnych na mieszkania na wynajem od rządu można składać w Wałbrzychu. Należy podkreślić, iż nie trzeba być zameldowanym, aby starać się o przyznanie mieszkania. Jednakże musimy mieć stałe zatrudnienie oraz udokumentowany brak zaległości w dotychczasowych płatnościach czynszu. Dochód, który trzeba wykazać to od 2 do 4 tys. zł dla jednej osoby,
1,5 do 3 tys. zł na osobę w przypadku rodziny dwuosobowej oraz od 1,3 do 3 tys zł na osobę przy trzech lub więcej osobach w gospodarstwie domowym. Przypuszczalnie kryteria te będą podobne we Wrocławiu.

Również list intencyjny z BGK podpisał Głogów. Miasto przeznaczyło na realizację inwestycji z programu półhektarową działkę położoną na osiedlu Piastów Śląskich. Jednakże inwestycja w najbliższym czasie nie będzie realizowana ze względu na istniejące problemy administracyjne.

Mieszkanie Plus Wrocław – cena najmu

Cena najmu mieszkania będzie zależna od lokalizacji oraz rodzaju umowy (najem z opcją własności będzie droższy).

Wysokość miesięcznego czynszu najmu mieszkania od rządu ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli zdecydujemy się na opcję najmu z wykupem mieszkania na własność to cena metra kwadratowego wzrasta i będzie wynosić od 12 zł do 24 zł za metr kwadratowy w zależności od miasta. We Wrocławiu będzie to prawdopodobnie kwota 20 zł  i odpowiednio 24 zł za za metr kwadratowy z powodu wyższych kosztów budowy. Ceny z dolnego przedziału dotyczą mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus we Wrocławiu i okolicach.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani wynajmem mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych to miesięczny czynsz najmu we Wrocławiu wyniesie 1000 zł. Natomiast dla osób, które chcą skorzystać z możliwości wykupu mieszkania na własność miesięczna kwota czynszu wzrasta do kwoty 1200 zł. Ponadto trzeba będzie doliczyć do czynszu dodatkowe koszty eksploatacyjne jak opłaty za ogrzewanie, zaliczki na ciepłą i zimną wodę, ścieki, wywóz śmieci itp. Jeżeli przyjmiemy, że będzie to średnio-miesięczny dodatkowy koszt 400 zł to miesięczna cena najmu lokalu mieszkalnego od rządu wyniesie łącznie 1400 zł lub 1600 zł dla osób korzystających z opcji wykupu mieszkania na własność. Ponadto warto zwrócić uwagę, że forma najmu z opcją dochodzenia do własności obejmuje okres najmu mieszkania minimum 30 lat.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.