Mieszkanie Plus województwo mazowieckie

Województwo mazowieckie ze stolicą na czele również jest beneficjentem programu Mieszkanie Plus. Przypomnijmy iż, celem rządowego programu mieszkań na wynajem  jest zmniejszenie niedoboru tych lokali. Aktualnie w Polsce na tysiąc osób przypadają 363 lokale mieszkalne, natomiast unijna średnia wynosi 435 mieszkania. Według obliczeń rządu aby osiągnąć taki poziomu dostępności mieszkań trzeba wybudować aż 2,75 mln lokali. W Polsce co roku są realizowane inwestycje, w wyniku których przybywa po ok. 150 tysięcy mieszkań, dlatego aby zrealizować wyznaczony na 2030 cel, konieczne jest wsparcie ze strony rządu.

Mieszkanie Plus województwo mazowieckie

Program Mieszkanie Plus w województwie mazowieckim, podobnie jak w innych regionach Polski, jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby uzyskać od banku kredyt hipoteczny, lecz za wysokie jednocześnie aby otrzymać mieszkanie komunalne.  Dzięki rządowemu programowi będą mieli możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność.

Kryteria przydziału mieszkań na wynajem od rządu

Głównym celem programu jest zapewnienie rodzinom stabilnych warunków do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci. Problem braku mieszkań często pojawia się w rodzinach wielodzietnych. Dlatego też w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie Plus województwo mazowieckie kluczowym kryterium jest liczba posiadanych dzieci. Pozostałe kryteria zostały umieszczone w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W zależności od decyzji urzędu wśród warunków otrzymania lokalu mieszkalnego na wynajem może pojawić się również obowiązek rozliczania w danej gminie podatku dochodowego. Ponadto gminy mogą kierować się dodatkowymi kryteriami w sytuacji nadwyżki osób chętnych na najem lokali mieszkalnych np. preferencje dla pracowników powstających zakładów pracy.

Rząd przewidział pierwszeństwo w otrzymaniu lokalu na wynajem dla osób poszkodowanych na skutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje, że osoby chcące skorzystać z programu Mieszkanie Plus będą musiały notarialnie zrzec się swoich praw lokatorskich. Oznacza to, iż w przypadku eksmisji nie będzie przysługiwał im lokal zastępczy.

Program Mieszkanie Plus składa się z części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 roku oraz części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji, przygotowywanych przez BGK Nieruchomości, przekracza 2 mld zł.

Mieszkanie Plus województw mazowieckie – cena najmu

Przyszli lokatorzy otrzymają mieszkania wykończone standardzie „pod klucz” .  Natomiast nie została przewidziana dowolność w dokonywaniu zmian w układzie mieszkania. Wynajmujący nie będą mieć możliwości własnych przeróbek lokali.

Wysokość miesięcznego czynszu według cen w województwie mazowieckim to 8,57 zł za metr kwadratowy lub jeżeli zdecydujemy się na opcję dojścia do własności to cena wzrasta do 12,24 zł za metr kwadratowy (Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości). Natomiast cena mieszkania na wynajem od rządu w Warszawie jest wyższa i wynosi 13,43 zł za metr kwadratowy lub jeżeli zdecydujemy się na opcję dojścia do własności to cena wzrasta do 19,18 zł. Do ceny należy dodać jeszcze koszty związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, które wynoszą 6,50 zł metr kwadratowy dla województwa mazowieckiego oraz 10 zł za metr kwadratowy dla Warszawy. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus województwo mazowieckie

Pisaliśmy już na temat programu mieszkanie Plus w Warszawie. Aktualnie nie ma jeszcze informacji dotyczących szczegółowych planów związanych z ilością lokali mieszkalnych oraz ich metrażem. Nie ma również podanego zakładanego terminu rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji. Dlatego też nie można jeszcze składać w urzędzie wniosków o przydział mieszkania.

Również w przybliżyliśmy już informację o realizacji planach realizacji programu w Radomiu. Miastem, w województwie mazowieckim, gdzie jest już realizowany program jest Pruszków – sprawdź informacje.

W ramach programu Mieszkanie Plus w województwie mazowieckim planowana jest budowa mieszkań w Ciechanowie (przy ulicy Powstańców Wielkopolskich), Józefowie, Kobyłce (50 mieszkań przy ulicy Słowackiego), Sochaczewie (150 mieszkań przy ulicy Żyrardowskiej oraz Łuszczewskich) oraz w Węgrowie (112 mieszkań przy ulicy Szerokiej). Lokalizacje te zostały wyznaczone przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. W najbliższym czasie inwestycje te nie będą realizowane ze względu na problemy prawne, infrastrukturalne itp. W tych lokalizacjach aktualnie nie można jeszcze składać wniosków o przydział mieszkań. Nie ma jak dotąd informacji na temat terminu realizacji inwestycji.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu więcej>>

 


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.