Mieszkanie Plus województwo dolnośląskie

Województwo dolnośląskie w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie Plus może wyróżnić się budową blisko 1000 mieszkań. Pod koniec listopada 2017 aż 9 gmin podpisało listy intencyjne  dotyczące możliwości realizacji programu Mieszkanie Plus przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości. Przypomnijmy iż, celem rządowego programu mieszkań na wynajem  jest zmniejszenie niedoboru tych lokali. Aktualnie w Polsce na tysiąc osób przypadają 363 lokale mieszkalne, natomiast unijna średnia wynosi 435 mieszkania. Według obliczeń rządu aby osiągnąć taki poziomu dostępności mieszkań trzeba wybudować aż 2,75 mln lokali. W Polsce co roku są realizowane inwestycje, w wyniku których przybywa po ok. 150 tysięcy mieszkań, dlatego aby zrealizować wyznaczony na 2030 cel, konieczne jest wsparcie ze strony rządu.

mieszkanie plus województwo dolnośląskie

Program Mieszkanie Plus w województwie dolnośląskim, podobnie jak w innych regionach Polski, jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby uzyskać od banku kredyt hipoteczny, lecz za wysokie jednocześnie aby otrzymać mieszkanie komunalne.  Dzięki rządowemu programowi będą mieli możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność.

Kryteria przydziału mieszkań na wynajem od rządu

Głównym celem programu jest zapewnienie rodzinom stabilnych warunków do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci. Problem braku mieszkań często pojawia się w rodzinach wielodzietnych. Dlatego też w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie Plus województwo dolnośląskie kluczowym kryterium jest liczba posiadanych dzieci. Pozostałe kryteria zostały umieszczone w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W zależności od decyzji urzędu wśród warunków otrzymania lokalu mieszkalnego na wynajem może pojawić się również obowiązek rozliczania w danej gminie podatku dochodowego. Ponadto gminy mogą kierować się dodatkowymi kryteriami w sytuacji nadwyżki osób chętnych na najem lokali mieszkalnych np. preferencje dla pracowników powstających zakładów pracy.

Rząd przewidział pierwszeństwo w otrzymaniu lokalu na wynajem dla osób poszkodowanych na skutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje, że osoby chcące skorzystać z programu Mieszkanie Plus będą musiały notarialnie zrzec się swoich praw lokatorskich. Oznacza to, iż w przypadku eksmisji nie będzie przysługiwał im lokal zastępczy.

Program Mieszkanie Plus składa się z części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 roku oraz części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji, przygotowywanych przez BGK Nieruchomości, przekracza 2 mld zł.

Mieszkanie Plus województwo dolnośląskie

W ramach programu Mieszkanie Plus w województwie dolnośląskim planowana jest budowa mieszkań w następujących miejscowościach:

1. Legnica, 665 mieszkań,
2. Kudowa Zdrój, 65 mieszkań,
3. Zgorzelec, 54 mieszkania,
4. Jaworzyna Śląska, 45 mieszkań,
5. Pieńsk, 30 mieszkań,
6. Radwanice, 30 mieszkań,
7. Trzebnica, 30 mieszkań,
8. Strzelin, 25 mieszkań,
9. Walim, 20 mieszkań.

Łącznie województwo dolnośląskie powinni powiększyć się o 964 mieszkań dzięki podpisanym umowom z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Dotychczas spółka BGK Nieruchomości zawarła umowę inwestycyjną – w ramach tego pilotażu – z Wałbrzychem, na budowę 5 budynków, w których będzie 215 mieszkań. Oprócz tego spółka podpisała listy intencyjne z gminami: Bielawa, Głogów, Jawor, Oława, Świdnica i Wrocław na około 1000 mieszkań, a także porozumienia dotyczące gruntów PKP i Poczty Polskiej w stolicy Dolnego Śląska, umożliwiające budowę około 2,4 tys. mieszkań.

Pisaliśmy już na temat programu mieszkanie Plus we Wrocławiu. Aktualnie nie ma jeszcze informacji dotyczących szczegółowych planów związanych z ilością lokali mieszkalnych oraz ich metrażem. Nie ma również podanego zakładanego terminu rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji. Dlatego też nie można jeszcze składać w urzędzie wniosków o przydział mieszkania. Również w przybliżyliśmy już informację o realizacji planach realizacji programu w Wałbrzychu. W tych miastach Bank Gospodarstwa Krajowego  prowadzi pilotaż programu Mieszkania Plus na zasadach komercyjnych. Należy tu dodać, że czynsz będzie wyższy niż w przypadku inwestycji realizowanych z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.