Mieszkanie Plus w województwie podlaskim

Celem Programu Mieszkanie Plus w województwie podlaskim, podobnie jak w innych miastach w naszym kraju, jest zmniejszenie niedoboru mieszkań. Aktualnie w Polsce na tysiąc osób przypadają 363 lokale mieszkalne, natomiast unijna średnia wynosi 435 mieszkania. Według obliczeń rządu aby osiągnąć taki poziomu dostępności mieszkań należy wybudować aż 2,75 mln lokali. W Polsce co roku są realizowane inwestycje, w wyniku których przybywa po ok. 150 tysięcy mieszkań, dlatego aby zrealizować wyznaczony na 2030 cel, konieczne jest wsparcie ze strony rządu.

Mieszkanie Plus Białystok

Program Mieszkanie Plus w województwie podlaskim, podobnie jak w innych regionach Polski, jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby uzyskać od banku kredyt hipoteczny, lecz za wysokie jednocześnie aby otrzymać mieszkanie komunalne.  Dzięki rządowemu programowi będą mieli możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność.

Kryteria przydziału mieszkań na wynajem od rządu

Głównym celem programu jest zapewnienie rodzinom stabilnych warunków do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci. Problem braku mieszkań często pojawia się w rodzinach wielodzietnych. Dlatego też w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie + kluczowym kryterium będzie liczba posiadanych dzieci. Pozostałe kryteria zostały umieszczone w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W zależności od decyzji urzędu wśród warunków otrzymania lokalu mieszkalnego na wynajem może pojawić się również obowiązek rozliczania w danej gminie podatku dochodowego. Ponadto gminy mogą kierować się dodatkowymi kryteriami w sytuacji nadwyżki osób chętnych na najem lokali mieszkalnych np. preferencje dla pracowników powstających zakładów pracy.

Rząd przewidział pierwszeństwo w otrzymaniu lokalu na wynajem dla osób poszkodowanych na skutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje, że osoby chcące skorzystać z programu Mieszkanie Plus będą musiały notarialnie zrzec się swoich praw lokatorskich. Oznacza to, iż w przypadku eksmisji nie będzie przysługiwał im lokal zastępczy.

Program Mieszkanie Plus składa się z części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 roku oraz części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji, przygotowywanych przez BGK Nieruchomości, przekracza 2 mld zł.

Mieszkanie Plus w województwie podlaskim – cena najmu

Przyszli lokatorzy otrzymają mieszkania wykończone standardzie „pod klucz” .  Natomiast nie została przewidziana dowolność w dokonywaniu zmian w układzie mieszkania. Wynajmujący nie będą mieć możliwości własnych przeróbek lokali.

Wysokość miesięcznego czynszu według cen w województwie podlaskim to 6,80 zł za metr kwadratowy lub jeżeli zdecydujemy się na opcję dojścia do własności to cena wzrasta do 9,71 zł za metr kwadratowy (Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości). Natomiast cena mieszkania na wynajem od rządu w Białymstoku jest nieznacznie wyższa i wynosi 9,65 zł za metr kwadratowy lub jeżeli zdecydujemy się na opcję dojścia do własności to cena wzrasta do 13,79 zł. Do ceny należy dodać jeszcze koszty związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego, które wynoszą 6,50 zł metr kwadratowy dla województwa podlaskiego oraz 9 zł za metr kwadratowy dla miasta Białystok. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus w województwie podlaskim

W Białymstoku mieszkania na wynajem od rządu mają zostać wybudowane przy ulicy Zwycięstwa na terenach należących do PKP. Miasto zaproponowało również dwie działki: w rejonie ul. Skrajnej (osiedle Starosielce Północ) oraz w rejonie ul. Dojnowskiej (osiedle Przemysłowe). Wcześniej rozważano trzy inne nieruchomości, które znajdują się w rejonie ul. Kujawskiej o pow. 0,0497 ha, ul. Kawaleryjskiej o pow. 0,0133 ha oraz ul. Sosnowskiego o pow. 0,0726 ha. Aktualnie nie ma jeszcze informacji dotyczących szczegółowych planów związanych z ilością lokali mieszkalnych oraz ich metrażem. Nie ma również podanego zakładanego terminu rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji. Dlatego też nie można jeszcze składać w urzędzie wniosków o przydział mieszkania.

Również w Suwałkach (ul. Reja/Armii Krajowej) i Augustowie (Dzielnica Lipowiec) nie ma jeszcze dokładnych informacji na temat terminu rozpoczęcia budowy mieszkań. Nie mamy też informacji dotyczących zaakceptowanej lokalizacji. Aktualne propozycje lokalizacji nie spełniają wymogów narzuconych przez BGK Nieruchomości. W Augustowie planowano budowę 250 mieszkań. Natomiast w Suwałkach zaledwie 50 lokali mieszkalnych.

W ramach programu Mieszkanie Plus w Łomży planowana jest budowa 60 mieszkań przy ulicy Rubinowej. Ponadto są plany realizacji programu na gruntach należących do spółki PKP. Szansa zagospodarowania terenów kolejowych w rejonie ulic Sikorskiego i Kolejowej przyczyni się poprawy wizerunku miasta. Aktualnie nie można jeszcze składać wniosków o przydział mieszkań. Nie ma jak dotąd informacji na temat terminu realizacji inwestycji.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.