Mieszkanie Plus w województwie świętokrzyskim

Założeniem rządowego programu mieszkań na wynajem  jest zmniejszenie niedoboru  lokali mieszkalnych. Program Mieszkanie Plus w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w innych regionach Polski, jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby uzyskać od banku kredyt hipoteczny, lecz za wysokie jednocześnie aby otrzymać mieszkanie komunalne.  Dzięki rządowemu programowi będą mieli możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność.

Mieszkanie Plus Kielce

Kryteria przydziału mieszkań na wynajem od rządu

Głównym celem programu jest zapewnienie rodzinom stabilnych warunków do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci. Problem braku mieszkań często pojawia się w rodzinach wielodzietnych. Dlatego też w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie Plus w województwie świętokrzyskim kluczowym kryterium jest liczba posiadanych dzieci. Pozostałe kryteria zostały umieszczone w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W zależności od decyzji urzędu wśród warunków otrzymania lokalu mieszkalnego na wynajem może pojawić się również obowiązek rozliczania w danej gminie podatku dochodowego. Ponadto gminy mogą kierować się dodatkowymi kryteriami w sytuacji nadwyżki osób chętnych na najem lokali mieszkalnych np. preferencje dla pracowników powstających zakładów pracy.

Rząd przewidział pierwszeństwo w otrzymaniu lokalu na wynajem dla osób poszkodowanych na skutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje, że osoby chcące skorzystać z programu Mieszkanie Plus będą musiały notarialnie zrzec się swoich praw lokatorskich. Oznacza to, iż w przypadku eksmisji nie będzie przysługiwał im lokal zastępczy.

Program Mieszkanie Plus składa się z części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 roku oraz części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji, przygotowywanych przez BGK Nieruchomości, przekracza 2 mld zł.

Mieszkanie Plus w województwie świętokrzyskim – cena najmu

Przyszli lokatorzy otrzymają mieszkania wykończone standardzie „pod klucz” .  Natomiast nie została przewidziana dowolność w dokonywaniu zmian w układzie mieszkania. Wynajmujący nie będą mieć możliwości własnych przeróbek lokali.

Wysokość miesięcznego czynszu według cen w województwie świętokrzyskim to 7,10 zł za metr kwadratowy lub jeżeli zdecydujemy się na opcję dojścia do własności to cena wzrasta do 10,14 zł za metr kwadratowy (Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości). Natomiast cena mieszkania na wynajem od rządu w Kielcach jest wyższa i wynosi 9,85 zł za metr kwadratowy. Jeżeli zdecydujemy się na opcję dojścia do własności to cena wzrasta do 14,07 zł. Do ceny należy dodać jeszcze koszty związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego. Wynoszą one 6,50 zł metr kwadratowy dla województwa świętokrzyskiego oraz 9 zł za metr kwadratowy dla Kielc. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus w województwie świętokrzyskim

W Kielcach w ramach programu Mieszkanie Plus zostaną wybudowane lokale mieszkalne na wynajem przy ulicy Lecha. Na znajdującej się tam działce o powierzchni 13 tys. mkw. powstanie osiedle z pięcioma budynkami i niezbędną architekturą towarzyszącą. W czterech z nich będą podziemne garaże z 58 miejscami postojowymi. Na osiedlu znalazłoby się łącznie 155 mieszkań o powierzchniach od 38 do 64 mkw. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 10 listopada 2017 roku. Budowa ma się rozpocząć w 2018 roku. Nie ma jeszcze podanego zakładanego terminu zakończenia inwestycji. Dlatego też nie można jeszcze składać w urzędzie wniosków o przydział mieszkania.

W ramach programu Mieszkanie Plus w województwie świętokrzyskim planowana jest budowa mieszkań również w Sandomierzu. Miasto przeznaczyło na ten cel tereny przy ulicy Lubelskiej oraz u zbiegu Portowej i Zarzekowice. W najbliższym czasie inwestycje te nie będą realizowane ze względu na problemy w akceptacji działek oraz brak  porozumienia Sandomierza z władzami BGK. Z tego powodu nie można składać wniosków o przydział mieszkań. Nie ma jak dotąd informacji na temat czy inwestycje będą realizowane.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.