Mieszkanie Plus Rzeszów i województwo podkarpackie

Założeniem Programu Mieszkanie Plus Rzeszów, podobnie jak w innych miastach, jest zmniejszenie niedoboru mieszkań. Aktualnie w Polsce na tysiąc osób przypadają zaledwie 363 mieszkania, natomiast unijna średnia wynosi 435 lokale mieszkalne. Według obliczeń rządu, aby osiągnąć taki poziomu dostępności mieszkań dla Polaków należy zbudować aż 2,75 mln lokali. W Polsce co roku są realizowane inwestycje, w wyniku których powstaje ok. 150 tysięcy mieszkań, dlatego aby zrealizować wyznaczony na rok 2030 cel, konieczne jest wsparcie ze strony rządu. Program Mieszkanie + jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby otrzymać od banku kredyt hipoteczny, ale nie przysługuje im również mieszkanie komunalne. Dzięki rządowemu programowi będą mieli możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, istnieje nawet możliwość wykupu na własność.

Mieszkanie Plus Rzeszów

Kryteria przydziału mieszkań na wynajem od rządu

Głównym celem programu jest zapewnienie rodzinom stabilnych warunków do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci. Problem braku mieszkań często pojawia się w rodzinach wielodzietnych. Dlatego też w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie + kluczowym kryterium będzie liczba posiadanych dzieci. W zależności od decyzji poszczególnych urzędów ważnym kryterium może być również obowiązek rozliczania w danej gminie podatku dochodowego. Ponadto gminy mogą kierować się dodatkowymi kryteriami gdy będzie wiele osób chętnych na najem lokali mieszkalnych np. preferencje dla pracowników powstających zakładów pracy.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje, że osoby chcące skorzystać z programu Mieszkanie Plus będą musiały notarialnie zrzec się swoich praw lokatorskich. Oznacza to, iż w przypadku eksmisji nie będzie przysługiwał im lokal zastępczy i „wylądują na ulicy”.

Mieszkanie Plus Rzeszów

W ramach programu Mieszkanie Plus Rzeszów planowane jest wybudowanie około 160 mieszkań na wynajem. Władze Rzeszowa podpisały już w tej sprawie list intencyjny z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pierwotnie mieszkania na wynajem od rządu miały powstać na osiedlu Załęże. Rzeszów zaproponował dwie działki: przy ulicy Tarnawskiej oraz przy ulicy Potockiego. Niestety, nie zostały one zaakceptowane przez BGK ze względu na bliskie sąsiedztwo oczyszczalni ścieków. Aktualnie trwają poszukiwania nowej lokalizacji dla realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus Rzeszów, prawdopodobnie w centrum miasta.

Mieszkanie Plus – województwo podkarpackie

Budowa mieszkań z Programu Mieszkanie + na terenie województwa podkarpackiego oprócz Rzeszowa planowana jest również w miejscowościach: Nowa Dęba, Dębica oraz Stalowa Wola.

Mieszkanie Plus Dębica

206 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie przy ulicy Ratuszowej. Dębica pod budowę mieszkań na wynajem przeznaczyła 1,3-hektarową działkę w samym centrum miasta. Jest ona położona na terenie byłych koszar wojskowych zaledwie 200 metrów od ratusza. Nieopodal znajduje się nowa szkoła i przedszkole. Aktualnie trwa budowa ronda jak również przebudowa ulicy Ratuszowej celem lepszego skomunikowania jej z dalszą częścią miasta. Ponadto działka znajduje się na terenie, dla którego istnieje już plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego nie ma przeszkód do realizacji inwestycji. Planowany termin rozpoczęcia inwestycji to IV kwartał bieżącego roku, natomiast najwcześniejszy termin oddania lokali mieszkalnych to III kwartał 2019 roku.

Mieszkanie Plus Stalowa Wola

W ramach programu Mieszkanie + w Stalowej Woli powstanie 100 mieszkań przy ulicy Leśnej. Planowany termin rozpoczęcia inwestycji to, podobnie jak w Dębicy, IV kwartał 2017 roku, natomiast zakładany termin przekazania mieszkań lokatorom to III kwartał 2019 roku. Wprawdzie wcześniej zakładano, iż mieszkania na wynajem od rządu powstaną przy ulicy Orzeszkowej, lecz ostatecznie została podjęta decyzja, że powstaną tam mieszkania komunalne. Natomiast lokale mieszkalne na wynajem z rządowego programu powstaną przy ulicy Leśnej. Znajdujące się tam działki są to nieruchomości gruntowe niezabudowane  posiadające dostęp do dróg publicznych i z możliwością podłączenia do sieci gazowej, wodociągowej, teletechnicznej, sanitarnej oraz miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego budynki, które zostaną wybudowane nie mogą mieć więcej niż 5 kondygnacji nadziemnych.

Mieszkanie Plus Nowa Dęba

Miasto Nowa Dębą już 12 października 2016 roku podpisało list intencyjny z BGK Nieruchomości S.A., który zakłada współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. Wstępnie została wybrana działka o powierzchni 0,27 ha, na której jest planowana inwestycja w ramach programu Mieszkanie + licząca 30 mieszkań na wynajem.

Również Miasto Przemyśl wskazało działkę położoną przy ulicy Bakończyckiej, na której mogłyby powstać bloki wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus. Prawdopodobnie zostanie wybudowane 150 lokali mieszkalnych na wynajem. Jeszcze nie ma podanego terminu inwestycji. Nie ma podanego terminu składania wniosków o wynajem.

Cena najmu mieszkania

Przyszli lokatorzy otrzymają mieszkania wykończone standardzie „pod klucz” .Każde mieszkanie będzie wyposażone w indywidualne ogrzewanie gazowe. Oddzielne będą również liczniki na wodę i prąd, czyli każdy z lokatorów będzie mógł rozliczać się za media samodzielnie.

Wysokość czynszu, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem od rządu ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli jesteśmy zainteresowani najmem z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynosić od 12 do 24 zł za metr kwadratowy w zależności od miejscowości w Polsce. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus w Rzeszowie oraz województwie podkarpackim.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>

 


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.