Mieszkanie Plus Poznań

Celem Programu Mieszkanie Plus w Poznaniu, podobnie jak w innych miastach, jest zmniejszenie niedoboru mieszkań. Aktualnie w Polsce na tysiąc osób przypadają 363 lokale mieszkalne, podczas gdy unijna średnia wynosi 435 mieszkania. Według obliczeń rządu aby osiągnąć taki poziomu dostępności mieszkań dla Polaków trzeba wybudować aż 2,75 mln lokali. W Polsce co roku są realizowane inwestycje, w wyniku których przybywa po ok. 150 tysięcy mieszkań, dlatego aby zrealizować wyznaczony na 2030 cel, konieczne jest wsparcie ze strony rządu. Program Mieszkanie + jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby otrzymać od banku kredyt hipoteczny, ale nie przysługuje im również mieszkanie komunalne.  Dzięki rządowemu programowi będą mieli możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność.

Kryteria przydziału mieszkań na wynajem od rządu

Głównym celem programu jest zapewnienie rodzinom stabilnych warunków do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci. Problem braku mieszkań często pojawia się w rodzinach wielodzietnych. Dlatego też w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie + kluczowym kryterium będzie liczba posiadanych dzieci. W zależności od decyzji urzędu wśród kryteriów może pojawić się również obowiązek rozliczania w danej gminie podatku dochodowego. Ponadto gminy mogą kierować się dodatkowymi kryteriami gdy będzie wiele osób chętnych na najem lokali mieszkalnych np. preferencje dla pracowników powstających zakładów pracy.

Mieszkanie Plus Poznań

W Poznaniu ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, dostępne cenowo mieszkania na wynajem mają powstać na terenach należących do Polskich Kolei Państwowych. Planowana lokalizacja budowy lokali mieszkalnych to Wolne Tory, a dokładny teren inwestycji z programu Mieszkanie Plus to okolice ul. Matyi i Hetmańskiej przy dworcu głównym PKP.
Plan zagospodarowania Wolnych Torów został przedstawiony przez zarządy PKP S.A., BGK Nieruchomości oraz Xcity Investment. Państwowe spółki zamierzają wybudować na terenie między Wildą i Łazarzem 10-15 tys. mieszkań. Część z nich zostanie zrealizowana w ramach rządowego programu Mieszkanie +. Ponadto na tym terenie planowana jest także budowa biurowców na wynajem.
Cena najmu mieszkania z programu Mieszkanie Plus w Poznaniu będzie wynosić  11,35 zł, jeżeli interesuje nas opcja wykupu mieszkania na własność to cena wzrasta do 16,21 zł za metr kwadratowy. Budowa lokali na wynajem od rządu będzie podzielona na kilka etapów. Początek prac jest planowany 2018 roku.

Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus w Poznaniu i okolicach.

Mieszkanie Plus – województwo wielkopolskie

Budowa mieszkań z Programu Mieszkanie + na terenie Wielkopolski oprócz Poznania planowana jest również w Jarocinie, Kaliszu, Koninie, Kole, Turku i Wrześni.

Planowana realizacja inwestycji mieszkaniowych w Jarocinie ramach programu Mieszkanie +

W Jarocinie w programie Mieszkanie + w pierwszym etapie planowana jest budowa mieszkań w trzech lokalizacjach: przy ul. Leszczyce (42 mieszkania) i Siedlemińskiej (120 mieszkań) w Jarocinie oraz w Siedleminie (96 mieszkań). W następnym etapie lokale mieszkalne zostaną wybudowane przy ulicy Siedlemińskiej, w Potarzycy oraz Łuszczanowie. Łącznie na wynajem od rządu będzie ponad 400 lokali mieszkalnych o powierzchni 36,5 metra kwadratowego (mieszkania dwupokojowe) oraz 55,1 metra kwadratowego (mieszkania trzypokojowe). Mieszkania będą oddane „pod klucz”, ponadto każdy lokal będzie miał indywidualne ogrzewanie gazowe. Oddzielne będą również liczniki na wodę i prąd, czyli każdy z lokatorów będzie mógł rozliczać media samodzielnie. Wysokość ceny czynszu według cen dla województwa wielkopolskiego to 7,91 zł lub jeżeli zdecydujemy się na opcję wykupu na własność 11,3 zł za metr kwadratowy.

Mieszkanie Plus Koło

W Kole w ramach programu Mieszkanie + planowana jest budowa 108 lokali mieszkalnych na wynajem od rządu. Planowana lokalizacja mieszkań to ul. Stary Rynek oraz budynek po ZREMB’ie. Aktaulnie trwa weryfikacja szacunkowego kosztorysu.

Mieszkanie Plus Kalisz

W Kaliszu w ramach programu Mieszkanie Plus powstaną trzy bloki wielorodzinne przy ul. Warszawskiej. Planowana jest budowa 112 mieszkań. Termin realizacji inwestycji jest przewidywany do końca 2018 roku. Wnioski będzie można składać w kaliskim urzędzie już od września.

Mieszkanie Plus Konin

W Koninie planowane jest wybudowanie 115 mieszkań na wynajem od rządu. Prawdopodobna lokalizacja to działka na osiedlu Przydziałki, w rejonie ulicy Ametystowej i Berylowej. Termin oraz warunki realizacji tego przedsięwzięcia nie zostały jeszcze finalnie uzgodnione. Czekamy na szczegóły.

Mieszkanie Plus Turek

Miasto Turek wyraziło chęć przekazania ok. 2 hektarów gruntów pod budowę mieszkań już w grudniu 2016 roku. Zaproponowane tereny, które należą do Gminy Miejskiej Turek, znajdują się na os. Wyzwolenia, w sąsiedztwie Alei NSZZ Solidarność.

Mieszkanie Plus Września

W październiku 2016 roku został podpisany list intencyjny przez Burmistrza Miasta i Gminy Września oraz BGK Nieruchomości S.A. Miasto Września wskazało działkę  wielkości 11,6 ha, na której może powstać około 1,1 tys. mieszkań na wynajem. Czekamy na bliższe informacje, w szczególności na ocenę ekonomiczną oraz prawną jak również na zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Dla niecierpliwych zapraszamy do sprawdzenia dopłaty do Twojego mieszkania
w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych „MDM”. Więcej

 • Bernadetta

  Kiedy i gdzie bedzie mozna skladac wnioski i czy osoby mieszkajace za granicą maja tez szanse?

  • MieszkaniePlus

   W Poznaniu nie ma jeszcze informacji kiedy będzie można składać wnioski. Aktualnie wnioski można składać tylko w miejscowościach gdzie już trwa budowa np.Jarocin lub Biała Podlaska. Przy przydziale mieszkania pod uwagę będą brane różne kryteria, które mogą różnić się w zależności od miejscowości.

 • Magdalena

  Witam,
  gdzie można otrzymać taki wniosek i od kiedy i gdzie można go składać. W
  Urzędzie Miasta Poznania powiedziano mi, że nasze miasto narazie tego
  projektu nie realizuje, a w Teleskopie mówiono całkiem coś innego. Nic
  nie rozumiem

  • MieszkaniePlus

   Witam, w Poznaniu aktualnie wstępnie została wybrana lokalizacja. Nie ma jeszcze dokładnych informacji dotyczących budowy mieszkań. Wnioski można składać tylko w miejscowościach gdzie już trwa budowa np. Biała Podlaska lub Jarocin.

  • Jakub Wachowski-Wasyłyk

   Też czekam na jakieś informacje kiedy budowa się rozpocznie, lecz nasz prezydent miasta Poznania wstrzymał narazie projekt z powodu iż dla Niego stawka 20 zł za m2 nie jest stawką konkurencyjną w porównaniu do wynajmu mieszkania. wg niego tyle samo zapłacimy za wynajem co za m+. Ten człowiek powinien zorientowqać się w stawkach na rynku najmu. tu za 50m2 wychodzi 1000zl a za wynajem takiego okolo 1600-1800 + czynsz do spółdzielni.

 • Bartłomiej

  kiedy warszawa?