Mieszkanie Plus Kraków

Mieszkanie Plus Kraków to rządowy program w stolicy małopolski, jak również
w innych miastach w całym kraju, którego celem jest budowa tanich mieszkań na wynajem, z możliwością wykupu na własność. Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na działkach, których właścicielem są Jednostki Samorządu Terytorialnego, Skarb Państwa oraz spółki z jego udziałem. Środki na budowę mieszkań będą pochodziły funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości SA.

Mieszkanie Plus Kraków

Warunki wynajmu mieszkań od rządu

Celem prowadzonej polityki rządu jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Wysokość czynszu
w mieszkaniu na wynajem od rządu ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli interesuje nas opcja najmu z docelowym wykupem mieszkania to czynsz jest wyższy i ma wynieść od 12 do 24 zł za metr kwadratowy. Należy zwrócić uwagę, że cena ta nie uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów.

Możemy zadawać sobie pytanie: co się stanie jeżeli nie będziemy płacić czynszu (np. jeżeli stracimy pracę)? W takiej sytuacji nasz czynsz zostanie opłacony ze środków przeznaczonych na wykup mieszkania. Wprawdzie wydłuży to okres nabycia lokalu na własność, natomiast nie zostaniemy zmuszeni do wyprowadzki i zyskamy czas na poszukiwanie nowej pracy.

Pierwszeństwo w uzyskaniu mieszkania z programu rządowego będą mieć rodziny wielodzietne oraz rodziny o niskich dochodach, jednakże prawo ubiegania się o najem będą mieć wszyscy obywatele. Ponadto w programie Mieszkanie + , w porównaniu do programu Mieszkanie dla Młodych, nie ma kryterium wieku stąd ma on charakter powszechny. Ideą programu jest również zwiększenie mobilności społeczeństwa, także na rynku pracy.

Ciekawą informacją dotyczącą programu Mieszkanie Plus, jest możliwość prowadzenia  działalności gospodarczej w wynajętym mieszkaniu przez jednego
z członków rodziny. Niestety, nie będzie możliwości w dokonywaniu zmian w układzie mieszkania. Wynajmujący nie będą mieć też możliwości własnych przeróbek lokali.

Mieszkanie Plus Kraków – lokalizacje

Nawet tysiąc nowych mieszkań na wynajem może powstać w najbliższym czasie
w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie +. W Krakowie Jednostki Samorządu Lokalnego wskazały lokalizacje, gdzie może być realizowany program Mieszkanie Plus Kraków. Są to:

 • teren przy ul. Kolistej pomiędzy ulicami Zamiejską i Lubostroń o powierzchni 2 ha. Czekamy na wydanie decyzji o warunkach zabudowy –  na tej działce możliwa jest budowa zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, liczących 170 mieszkań, 50 garaży i 80 miejsc postojowych.
 • działki, które są położone w rejonie ulic Strażackiej i ul. Golikówka. Według planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rybitwy Północ” grunty te przeznaczone są na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Z przygotowaniem inwestycji czekamy na wyjaśnienie problemów związanych z kwestiami administracyjnymi we wskazanych lokalizacjach.

Program Mieszkanie + w Małopolsce

Pierwszymi miastami w Małopolsce, które doprowadziły do realizacji programu Mieszkanie Plus są Skawina i Trzebinia.

Skawina prawdopodobnie będzie pierwszym miastem, gdzie powstaną mieszkania na wynajem od rządu. Tutaj przygotowania do budowy są najbardziej zaawansowane
i budowa rozpocznie się na przełomie sierpnia i września 2017 roku. Mieszkania
z programu Mieszkanie + w Skawinie nie będą miały garaży podziemnych
i wewnętrznych klatek schodowych. Prawdopodobnie do budowy zostaną wykorzystane prefabrykaty, aby obniżyć cenę inwestycji. Jednakże prezes BGK Nieruchomości SA podkreśla, że nie będą to lokale mieszkalne w tzw. wielkiej płycie.

Mieszkania na wynajem od rządu w Skawinie zostaną zbudowane przy ulicy Torowej-Bocznej. Planowana jest budowa trzech bloków ze 140 mieszkaniami wraz z naziemnymi miejscami parkingowymi. Termin realizacji inwestycji to III kwartał 2019 roku. Aby udogodnić dojście do nowych budynków spółka PKP obiecała budowę przejścia podziemnego w pobliżu dworca kolejowego oraz na ul. Kilińskiego. Dodatkowym atutem lokalizacji Mieszkanie Plus w Skawinie jest planowana budowa żłóbka miejskiego, co jest dużą pomocą szczególnie dla rodzin wielodzietnych.

W Trzebini plany realizacji rządowego programu mieszkań na wynajem są mniej zaawansowane niż w Skawinie. Tutaj posiadamy aktualnie informację, że powstaną trzy nowe bloki dla 300 rodzin. Lokalizacja mieszkań z Programu Mieszkanie Plus planowana jest na osiedlu ZWM w Trzebini, przy ul. Młoszowskiej. Lokalizacja została wyznaczona Urząd Miasta Trzebini. Jednakże ze względu na istniejące problemy administracyjne inwestycja w najbliższym czasie nie będzie realizowana.

W województwie małopolskim w programie wezmą udział również Libiąż oraz Chrzanów. W Libiążu na osiedlu Flagówka alei Jana Pawła II w pobliżu projektowanego basenu planowana jest budowa stu mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Budowa prawdopodobnie rozpocznie się w 2019 roku, aktualnie miasto czeka na pozwolenie na budowę. Natomiast w Chrzanowie w ramach rządowego programu powstanie 220 mieszkań w trzech budynkach, które będą się znajdować ul. 29 Listopada oraz między ulicami Partyzantów i Leśną. Czekamy na analizę wskazanych lokalizacji przez BGK Nieruchomości.

Aktualnie nie ma jeszcze dokładnych informacji dla osób zainteresowanych skorzystaniem z programu Mieszkanie + w Małopolsce jak i gdzie złożyć wniosek
o najem lokalu. Musimy poczekać na doprecyzowanie przez detali.

Jak widać, Mieszkanie Plus Kraków to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

A jakie są Twoje oczekiwania od rządowego programu mieszkań na wynajem?

Dla niecierpliwych zapraszamy do sprawdzenia dopłaty do Twojego mieszkania
w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych „MDM”. Więcej >>>

 • Maria

  Ten program to za mało dla Skawiny, potrzebujemy więcej mieszkań a nie obietnic i szumu medialnego.

  • MieszkaniePlus

   Mamy nadzieję, że z upływem czasu będą powstawać kolejne inwestycje, w których będą mieszkania na wynajem w przystępnych cenach.

 • olek

  W Krakowie przydałoby się więcej nowych mieszkań, tak aby łatwiej młodym ludziom było żyć w mieście. Ale mieszkań jest stanowczo za mało ..

  • MieszkaniePlus

   Z pewnością masz rację. Czekamy na dalsze działania rządu.

 • Marlena

  Wiemy już kiedy startują zapisy do Mieszkanie Plus?

  • MieszkaniePlus

   Niestety,
   jeszcze nie mamy informacji kiedy rozpoczną się zapisy na wynajem mieszkań od rządu w Krakowie.

 • PiotrKRK

  Witam. Chciałem zapytać, jak będę mógł dowiedzieć się, że ruszyły zapisy na program mieszkanie plus. Jaka instytucja w Krakowie będzie za to odpowiedzialna i w jaki sposób będzie o tym programie informować.

 • PiotrKRK

  Witam, chciałbym zapytać, w jaki sposób będę mógł dowiedzieć się, że wystartowały zapisy do programu mieszkanie plus. Jaka instytucja w Krakowie będzie odpowiedzialna za proces zapisywania chętnych i w jaki sposób będzie to ogłaszała. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • MieszkaniePlus

   Proszę obserwować nasz profil na Facebooku lub odwiedzać naszą stronę, jak tylko rozpoczną się zapisy w danej miejscowości będziemy na bieżąco informować.

 • Joanna

  Witam serdecznie. Jak mozna zapisac sie na
  mieszkanie i jakie kryteria trzeba spelniac by moc sie ubiegac o
  mieszkanie w Krakowie?

  • MieszkaniePlus

   Witam, w Krakowie jeszcze jest zbyt wczesny etap programu dlatego wnioski nie są przyjmowane.

 • Anna Nowak

  Czy już coś wiadomo kiedy zapisy w Krakowie?
  I drugie pytanie też ważne, dlaczego w Katowicach wg kalkulatora mieszkania będą droższe niż w Krakowie?
  Jeszcze 3-cie pytanie, czy samotna 73-lat kobieta może otrzymać takie mieszkanie, ma emeryturę.
  Dziękuję za odpowiedż, to dla mnie b.ważne.

  • MieszkaniePlus

   Witam,
   aktualnie w Krakowie jeszcze nie ma zapisów. Za uwagę dotyczącą kalkulatora dziękujemy- zostało poprawione. Założeniem programu jest budowa mieszkań na wynajem dla wszystkich osób, bez względu na wiek. Jednakże jest wiele preferencji np. rodziny wielodzietne. O ostatecznych kryteriach decydują poszczególne urzędy w trakcie naboru wniosków.

 • MieszkaniePlus

  Witam, nie ma jeszcze podanego terminu naboru wniosków. Termin realizacji inwestycji to III kwartał 2019 roku. Zazwyczaj nabór jest około pół roku przed oddaniem inwestycji do użytkowania.

 • Doris Gil

  Witam czy rodzina mieszkajaca w Wielkiej Brytani ( dwojka dzieci w tym jedno niepelnosprawne) chcaca wrocic do kraju bedzie tez mogla ubiegac sie o takie mieszkanie i czy bedzie zalatwiac formalnosci z Anglii czy jeden rodzic muszi wrocic do kraju i zamieszkac u znajomych (niestety nie posiadamy swojego lokalu w polsce)
  Dziekuje

  • MieszkaniePlus

   Witam, wnioski będą przyjmowane przez urzędy gmin/ miast. Aktualnie trwa nabór w Białej Podlaskiej, gdzie można przesyłać ankiety elektronicznie.


Sprawdź najlepszą dopłatę do Twojego Mieszkania dla Młodych

Zanim program MieszkaniePlus zacznie w pełni działać, sprawdź dopłaty do Twojego mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Dowiesz się wszystkiego na temat programu Mieszkanie dla Młodych.
 • Jak kupić nieruchomość na rynku pierwotnym i rynku wtórnym?
 • Co zrobić aby skorzystać z programu i uzyskać ponad 100 000 PLN dopłaty?
 • Ile dofinansowania otrzymasz jako singiel, małżeństwo, rodzina z dziećmi?
 • Jak otrzymać dofinansowanie do kupna lub budowy domu?
 • Gdzie można kupić mieszkania objęte dopłatami bez wkładu własnego?
 • Jaką masz zdolność kredytową oraz jak uzyskać dopłatę do 100% wartości?
 • Porównasz bezpłatnie warunki wszystkich 14 banków obsługujących MDM.
 • Zarejestruj się w programie już teraz aby skorzystać z dopłaty!

Wypełnij bezpłatnie formularz lub zadzwoń! Ogólnopolska infolinia: tel. 22 295 44 22