Mieszkanie Plus Katowice

Celem programu Mieszkanie Plus Katowice, podobnie jak w innych miastach,  jest budowa przez rząd tanich mieszkań na wynajem. Program jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby otrzymać od banku kredyt hipoteczny, ale nie przysługuje im również mieszkanie komunalne. Rządowy program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

Założenie programu Mieszkanie Plus

Do rządowego programu Mieszkanie + mogą przystąpić wszyscy Polacy.  Ponadto mieszkania na wynajem od rządu budowane w całym kraju. Pomimo iż, rząd nie wprowadzi ograniczeń dotyczących wieku to będą określone kryteria, które kto otrzyma mieszkania. Pierwszeństwo będą mieć rodziny wielodzietne, również będą punkty, na podstawie których będą przydzielane lokale mieszkalne. Cena najmu mieszkania  będzie zależna od lokalizacji oraz rodzaju umowy (najem z opcją własności będzie droższy). Proponowana wysokość miesięcznego czynszu ma wynosić od 10 do 20 zł za m2. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus w Katowicach i województwie śląskim.

Program Mieszkanie + umożliwi wykorzystanie nieużywanych gruntów, których właścicielem są Jednostki Samorządu Terytorialnego. Zostały już oddane do użytkowania pierwsze mieszkania w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Mieszkanie Plus Katowice

Program Mieszkanie Plus Katowice zakłada powstanie około 1000 mieszkań w dwóch lokalizacjach. Pierwsze osiedle powstanie na Mrówczej Górce w Nikiszowcu przy ul. Górniczego Dorobku. Projekt osiedla ma powstać według pomysłu opracowanego  przez Tomasza Koniora. Plan przedstawia rzut osiedla, w którego centralnej części pojawią się tereny zielone. Pomysł powstania osiedla nawiązuje do architektury Nikiszowca, dlatego pojawiła się nazwa Nowy Nikiszowiec. Ponadto w ramach Mieszkanie Plus Katowice zostanie również wybudowana droga, licząca 1,3 kilometra, która połączy nowe osiedle mieszkań na wynajem z ulicą Szopienicką. Plany przewidują również chodnik przy drodze, oświetlenie oraz ścieżkę rowerową.

Plany wybudowania osiedla Nowy Nikiszowiec pojawiły się już w 2016 roku. Lokalizacja drugiego osiedla – przy ulicy Korczaka w Burowcu została wskazana w lipcu 2017 roku. Rząd planuję budowę w Burowcu osiedla modelowego. Oznacza to, iż projekt architektoniczny zostanie wybrany poprzez ogólnopolski konkurs architektoniczny. Mamy już informację, że koncepcję osiedla przygotuje pracownia 22Architekci z Warszawy. Poniżej wizualizacja projektu osiedla Mieszkanie Plus Katowice w Burowcu przy ulicy Korczaka. Na sześciohektarowej działce zostanie wybudowanych 500 mieszkań 2, 3 i 4-pokojowych.

Mieszkanie Plus Katowice

Mieszkanie Plus Katowice [fot.:Wizualizacja 22Architekci]

Scenariusz realizacji inwestycji zarówno w Nikiszowcu jak i w Burowcu przewiduje uzyskanie pozwoleń na budowę pod koniec 2017 roku. Zostały już rozpoczęte prace budowlane w Nikiszowcu. Oddanie mieszkań zaplanowano na 2020 rok.

Planowane lokalizacje budowy mieszkań w ramach Programu Mieszkanie Plus w województwie śląskim

Oprócz Mieszkania Plus w Katowicach w województwie śląskim planowana jest również budowa mieszkań na wynajem od rządu w Piekarach Śląskich, Chorzowie, Gliwicach, Mysłowicach, Tychach, Zabrzu i Żorach. Lista miast może powiększyć się w przyszłości, gdyż wiele inicjatyw nie zostało jeszcze zaakceptowanych przez BGK Nieruchomości.

Miasta w województwie śląskim w Programie Mieszkanie Plus:

W Chorzowie ma powstać 189 mieszkań przy ulicach Legnickiej, Maciejowickiej i Michałowickiej. Planowany termin rozpoczęcia budowy to przełom  2017 i 2018 roku. Jednakże jeszcze nie ma dokładnych informacji dotyczącej wielkości mieszkań na wynajem. Brak również projektu architektonicznego osiedla.  Rozważana jest jeszcze zmiana lokalizacji mieszkań w Chorzowie z programu Mieszkanie +, gdyż Bank Gospodarstwa Krajowego chciałby aby mieszkania zostały wybudowane przy ulicy Sportowej. Wymaga to zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, co powoduje wydłużenie procedury.

W Gliwicach planowane jest wybudowanie 680 mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Rozważane są dwie lokalizacje – pierwsza znajduje się przy ulicy Żabińskiego (teren ok. 7 hektarów), natomiast druga przy ulicy Dworskiej (teren ok. 1,5 hektara). Pomimo, że prace budowlane mają rozpocząć się w drugiej połowie 2017 roku, a pierwsze mieszkania mają być przekazane do użytkowania pod koniec 2018 roku to jeszcze nie ma pewności czy lokalizacje nie zostaną zmienione.

W Czeladzi w ramach programu Mieszkanie Plus planowana jest budowa 375 mieszkań. Budynki zostaną wybudowane w centrum miasta, na tzw. Kondratowiczu. Planowany jest również remont oraz przekształcenie na budynki mieszkalne dawnej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada 23. Dodatkowo władze chcą przekształcić na mieszkania dwie stare kamienice przy ul. Katowickiej i Kościuszki. Prognozowany termin rozpoczęcia prac to 2018 rok.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.