Mieszkanie Plus – domy jednorodzinne

Założeniem programu Mieszkanie Plus jest budowa tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do prawa własności. Program jest skierowany głównie do rodzin wielodzietnych oraz do rodzin o niskich dochodach, jednak prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele. Rząd przewidział pierwszeństwo w otrzymaniu lokalu na wynajem dla osób poszkodowanych na skutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne. Program Mieszkanie Plus oprócz budowy lokali mieszkalnych przewiduje także domy jednorodzinne.

Mieszkanie Plus – domy jednorodzinne

Przedstawiciel rządu zaznaczył, że domy jednorodzinne powstaną w miejscowościach, gdzie nie będzie zainteresowania lokalami w budynkach wielorodzinnych. Inwestor na uzbrojonym w media gruncie będzie miał możliwość wybudowania domu jednorodzinnego. Warunkiem będzie realizacja inwestycji w ustalonym terminie oraz w określonej technologii. Warto dodać, że budynki na gruntach należących do Skarbu Państwa będą mogły zostać wybudowane w różnych technologiach – tradycyjnej, drewnianej lub z prefabrykatów. Istnieje również możliwość zastosowania technologii drewnianej.

Rząd planuje przygotowanie konkursu na jednorodzinny dom modelowy. Aktualnie zaproszenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień na przygotowanie projektów do realizacji inwestycji BGK Nieruchomości otrzymały cztery pracowanie architektoniczne: EMA Studio, Kuryłowicz & Associates, Mateusz Herbst oraz S.A.M.I. Architekci. Cena wybudowanie metra kwadratowego w projektach wymienionych architektów wynosi poniżej 2 tys. zł.

Mieszkanie Plus - domy jednorodzinne

Mieszkanie Plus – domy jednorodzinne

Mieszkanie Plus – koszty

Do kosztów związane z najmem lokalu mieszkalnego od rządu oprócz miesięcznego czynszu, którego wysokość będzie waloryzowana co roku przez rząd, należy dodać opłatę eksploatacyjną za zarządzanie nieruchomością. Dodatkowo poniesiemy koszty związane z opłatami za media czyli energia elektryczna, woda, ogrzewanie.

Cena najmu mieszkania od rządu będzie uzależniona od lokalizacji oraz rodzaju umowy na którą się zdecydujemy (najem z opcją dojścia do własności będzie droższy). Proponowana wysokość miesięcznego czynszu bez kosztów eksploatacji ma wynosić od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na wykup mieszkania, czynsz wyniesie od 12 do 24 złotych za metr kwadratowy. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus w Twojej miejscowości. Przypuszczamy, iż cena metra kwadratowego najmu domu jednorodzinnego będzie zbliżona.

Mieszkanie Plus – termin realizacji inwestycji

Pierwsze lokale mieszkalne w ramach rządowego programu Mieszkanie + zostaną przekazane do użytkowania już w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej. Zainteresowanie ponad czterokrotnie przekroczyło planowaną liczbę 176 mieszkań. Dlatego zastanawiające jest, iż przy tak dużym popycie na lokale na wynajem od rządu znajdą się miejscowości o małym zapotrzebowaniu na tego typu lokale. Deficyt mieszkań w Polsce jest bardzo duży. W zależności od przyjętych wskaźników jest on szacowany od 500 tys. do nawet 3 mln mieszkań.

Aktualnie w budowie znajduje się około 1,2 tys. mieszkań z programu Mieszkanie Plus, natomiast w przygotowaniu jest ponad 10 tys. lokali mieszkalnych. Budżet, którym dysponuje rząd na realizację programu w tym roku wynosi ok 25 mln zł, natomiast w 2018 roku aż pięciokrotnie wyższy – 125 mln zł, a w 2019 roku planowana kwota wynosi 50 mln zł. Sprawdź miasta, w których jest przewidywana budowa mieszkań z programu Mieszkanie Plus.

Prognozuje się, że pierwsze budynki mieszkalne w rządowym Programie Mieszkanie Plus powstaną w 2019 roku. Nie została podana data i lokalizacja, gdzie zostaną wybudowane domy jednorodzinne.

Przypomnijmy, iż Program Mieszkanie Plus składa się z dwóch części: komercyjnej, która jest realizowana przez BGK Nieruchomości, oraz regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która wejdzie w życie 11 września 2017 roku.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Dla niecierpliwych zapraszamy do sprawdzenia dopłaty do Twojego mieszkania w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych „MDM”.

 • Kasia

  zobaczymy jak będzie z tymi domami, dotychczas wynajem domów chyba nie należy do najpopularniejszych.

  Jakby co ja jestem chętna !

 • Anna

  Ciekawe ile tych domów wybudują i kto się załapie

 • Iwona

  Ogólnie mieszkanie w domu to super sprawa, szczególnie jak jest blisko do pracy, wtedy nawet dojazdy nie są problemem.


Sprawdź najlepszą dopłatę do Twojego Mieszkania dla Młodych

Zanim program MieszkaniePlus zacznie w pełni działać, sprawdź dopłaty do Twojego mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

 • Dowiesz się wszystkiego na temat programu Mieszkanie dla Młodych.
 • Jak kupić nieruchomość na rynku pierwotnym i rynku wtórnym?
 • Co zrobić aby skorzystać z programu i uzyskać ponad 100 000 PLN dopłaty?
 • Ile dofinansowania otrzymasz jako singiel, małżeństwo, rodzina z dziećmi?
 • Jak otrzymać dofinansowanie do kupna lub budowy domu?
 • Gdzie można kupić mieszkania objęte dopłatami bez wkładu własnego?
 • Jaką masz zdolność kredytową oraz jak uzyskać dopłatę do 100% wartości?
 • Porównasz bezpłatnie warunki wszystkich 14 banków obsługujących MDM.
 • Zarejestruj się w programie już teraz aby skorzystać z dopłaty!

Wypełnij bezpłatnie formularz lub zadzwoń! Ogólnopolska infolinia: tel. 22 295 44 22