Mieszkanie Plus 2018 – kryteria naboru w programie

Program Mieszkanie Plus to rządowy program budowania przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. O najem lokalu mieszkalnego będzie mogła się ubiegać każda osoba, bez względu na jej sytuację finansową oraz rodzinną. Warunkiem podpisania  umowy najmu będzie zobowiązanie do terminowego płacenia czynszu oraz opłat eksploatacyjnych.

Jeżeli w danej miejscowości liczba osób chętnych skorzystaniem z programu Mieszkanie Plus będzie wyższa niż liczba oferowanych na wynajem mieszkań to będą stosowane kryteria pierwszeństwa.

Mieszkanie Plus – dla kogo preferencje

Wśród kryteriów mogą zostać zastosowane takie preferencje jak np. strata lokalu mieszkalnego na skutek działania żywiołu.

Z preferencji przy przydzielaniu mieszkań z programu rządowego będą mogły skorzystać również osoby, które zostały wywłaszczone na tzw. cele publiczne. Innymi słowy są to osoby, którym zabrano prawo do zamieszkiwania domu, gdyż użytkowana działka została przekazana na realizację inwestycji krajowych, jak np. budowa drogi. Oprócz odszkodowania rząd przewidział dla takich osób również pierwszeństwo w przyznaniu taniego lokalu w ramach Mieszkania Plus. Należy tutaj podkreślić, iż  wartość nieruchomości w rządowym programie może być niższa niż dotychczasowej.  Wówczas nadwyżka zostanie przekazana na rachunek osoby wywłaszczonej. Z takiej preferencji nie mogą skorzystać jednak osoby dotknięte reprywatyzacją.

Ponadto wśród kryteriów pierwszeństwa wymienia się niepełnosprawność wnioskodawcy lub jego dziecka, nieposiadanie lokalu mieszkalnego. Tutaj ustawodawca również wymienia również brak udziału we współwłasności oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Dla osób zainteresowanych wynajmem mieszkania od państwa ważną informacja jest, że nie została ustalona granica wieku. A nawet osoby w wieku powyżej 65 roku życia będą mogły skorzystać z pierwszeństwa w przydziale mieszkania na wynajem.

Program Mieszkanie Plus ma na celu również wzrost mobilności Polaków. Umożliwia to podjęcie decyzji o zmianie pracy dzięki dostępności tanich mieszkań na wynajem. Dlatego też w katalogu pierwszeństwa znajduje się zmiana miejsca zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki w innej miejscowości.

Ustawodawca przewidział również preferencje dla osób, które nie wynajęły mieszkania z powodu dużej liczby chętnych niż liczba dostępnych lokali mieszkalnych w danej miejscowości. Jak widać brak zameldowania w innej miejscowości nie jest przeszkodą we wnioskowaniu o mieszkanie na wynajem od rządu.

Z preferencji mogą skorzystać również osoby wnioskujące o lokal na wynajem, które posiadają Kartę Polaka.

Wymienione powyżej preferencje mogą wydłużyć czas ubiegania się o wynajem lokalu mieszkalnego lecz nie wykluczają możliwości ubiegania się o najem mieszkań.

Mieszkanie Plus – czynsz

Czynsz najmu mieszkań od rządu wydaje się być atrakcyjny w porównaniu do cen najmu na rynku komercyjnych, w szczególności w dużych miastach.

Należy jednak pamiętać, że do każdego metra kwadratowego należy doliczyć koszt opłaty eksploatacyjnej za każdy metr kwadratowy mieszkania. Ma to znaczny wpływ na cenę najmu, gdyż na przykład dla miasta Warszawy wynosi on 10 zł za 1 metr kwadratowy powierzchni mieszkania. Jak łatwo można obliczyć przy powierzchni 50 metrów kwadratowych daje nam to dodatkową kwotę 500 zł miesięcznie. Dodajmy, że opłaty będą waloryzowane przez rząd nie rzadziej niż raz na 3 lata. Chcesz sprawdzić, czy czynsz najmu jest faktycznie atrakcyjny? Zachęcamy do obliczenia wysokości czynszu w zależności os lokalizacji oraz metrażu mieszkania. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus.

Ponadto, przyszły najemca musi wypełnić oraz złożyć wniosek jak również wykazać, iż stać go będzie na terminowe płacenie czynszu. Dodatkowo najemca musi uiścić kaucję w wysokości rocznego czynszu.

A jak wygląda sprawa możliwości wykupu mieszkania na własność? Rząd przewidział taką opcję ale dopiero po 30 latach najmu. Czynsz wówczas też będzie wyższy niż przy umowie najmu bez opcji wykupu na własność. Niepokojącą kwestią jest dziedziczenie. Jeżeli zabraknie nas przed upływem terminu umowy najmu mieszkania, czyli w okresie trwania umowy zawieranej na 30 lat, to po naszej śmierci lokal mieszkalny nie jest dziedziczony przez nasze dzieci.

Mieszkanie Plus – umowa najmu

Jeżeli zdecydujemy się na najem mieszkanie od rządu to zgodnie z Ustawią o Krajowym Zasobie Nieruchomości podpisujemy umowę tzw. najmu instytucjonalnego. Oznacza to, że musimy podpisać oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddajemy się egzekucji i zobowiązujemy się do opuszczenia lokalu w terminie 14 dni od zażądania opróżnienia lokalu, bez prawa do lokalu socjalnego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy najemca w trakcie trwania umowy złamie warunki umowy najmu, do eksmisji nie będzie potrzebny wyrok sądu.

Lokale mieszkalne będą budowane realizowane na nieruchomościach, których właścicielem są Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz Skarb Państwa i spółki z jego udziałem.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu więcej>>

 

 • Izabell B

  A jak wyglada sytuacja z osobami ktore chca sie przeniesc do innej miejscowosci korzystajac z tego programu a jeszcze nie ma w niej pracy, tylko pracuja w miejscu aktualnego zamieszkania? W jaki sposob nalezy udowodnic ze jest sie w stanie placic czynsz w ty przypadku?

  • MieszkaniePlus

   Witam, aby podpisać umowę najmu trzeba udokumentować zdolność do płacenia czynszu za wynajem.

   • Krzysztof Balana

    Gdzie i z kim? 🙂

 • MieszkaniePlus

  Witam, trzeba posiadać udokumentowaną zdolność do płacenia czynszu za wynajem.

 • Małgorzata Ward

  Czy wiadomo jakiego rzędu dochody trzeba będzie wykazać? I czy otrzymywane świadczenia typu 500+ będą w jakiś sposób doliczane do dochodu, czy podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego nie będą brane pod uwagę? Na kiedy planowane jest przyjmowanie wniosków w Warszawie?

  • MieszkaniePlus

   Witam, trzeba posiadać zdolność do płacenia czynszu za wynajem. Nie ma podanego modelu obliczania zdolności najmu. Wnioski są zazwyczaj przyjmowane (odmiennie niż zakup na rynku pierwotnym) na końcowym etapie budowy. Aktualnie jeszcze nie została rozpoczęta realizacja inwestycji.

 • Aleksandra Rządkowska

  Jeżeli mieszkamy z partnerem razem i mamy dziecko to możemy starać się o mieszkanie razem? Czy każde może starać się oddzielnie? Jakie trzeba mieć dochody żeby otrzymać mieszkanie? Czy rodzina lub matka z dzieckiem może otrzymać mieszkanie 3 pokojowe-Warszawa?

  • MieszkaniePlus

   Witam, jeżeli oddzielnie wnioskują Państwo to rozumiem, że dwa mieszkania chcecie wynająć? Dochody wspólne podwyższą zdolność do opłacania czynszu. Jednak za wysokie dochody mogą być przeszkodą w wynajęciu mieszkania z programu Mieszkanie Plus. Program jest skierowany do osób które mają zbyt niskie dochody aby zaciągnąć kredyt hipoteczny. W przydziale większych mieszkań preferencje mają rodziny wielodzietne.

   • Aleksandra Rządkowska

    To na jakie mieszkanie moglibyśmy liczyć i jakich dochodów nie moglibyśmy przekroczyć składajac wspólnie? Mamy różne dochody dlatego pytam czy oddzielnie.

    • MieszkaniePlus

     Jeżeli planujecie Państwo razem mieszkać to należy też razem wnioskować.

 • Izabell B

  Czy w Poznaniu juz jakies mieszkania sa w planach , lub okolicy?

 • Magdalena Milkiewicz

  Dzień dobry – jestem samotną matką wychowującą autystyczne dziecko (6 lat) mieszkam w mieszkaniu służbowym ale wkrótce będę musiała je opuścić- gdzie w Warszawie należy złożyć wniosek (najchętniej Praga Południe, Wawer, okolice)

  • MieszkaniePlus

   Witam, w Warszawie nie jest jeszcze prowadzony nabór wniosków.

 • Mirosław Folc

  witam,chciałbym gostac mieszkanie w Gdańsku,od czego zacząć????

  • MieszkaniePlus

   Witam, aktualnie nie jest prowadzony nabór wniosków na wynajem mieszkań w Gdańsku.

   • Mirosław Folc

    ok,czyli od czego zacząc?

    • MieszkaniePlus

     Trzeba poczekać na termin naboru wniosków aby dostarczyć niezbędne dokumenty.

     • Mirosław Folc

      ok,a gdzie tego pilnowac??

     • MieszkaniePlus

      Będziemy informować na naszym profilu na Facebooku.

 • MieszkaniePlus
 • MieszkaniePlus

  W Poznaniu nie jest aktualnie prowadzony nabór wniosków.

 • Wroclove

  Witam, czy jest cos wiadomo kiedy ruszy temat we Wrocławiu?

  • MieszkaniePlus

   Witam, czekamy nadal na informacje kiedy ruszy budowa na gruntach przekazanych przez PKP (Świebodzki, Wilczykowska, Armii Krajowej lub Hermanowska) oraz przez Pocztę Polską (Kolejowa).

 • Wroclove

  Witam, czy jest coś wiadomo kiedy ruszy temat we Wrocławiu, były info o działkach od PKP i temat ucichł,,, kiedy można wnioski?

  • MieszkaniePlus

   Witam, nabór wniosków jest zazwyczaj prowadzony na końcowym etapie budowy- jak dotychczas budowa nie została rozpoczęta.


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

 • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
 • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
 • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
 • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
 • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
 • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
 • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
 • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz lub zadzwoń! Ogólnopolska infolinia: tel. 22 295 44 22