Mieszkanie Plus. Nawet 10-20 zł za metr mieszkania !

Na dzisiejszej konferencji prasowej Premier Beata Szydło zaprezentowała program Mieszkanie plus: dla wszystkich Polaków.

Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus

Jak poinformowała premier – „Ten program jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Czynsz wynajmu takiego mieszkania będzie od 10-20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności..

Program Mieszkanie Plus ma być realnym wsparciem dla Polskich rodzin. Mieszkanie Plus po programie 500 plus, jest programem, który wpisujemy w ten wielki priorytet Rządu, czyli wspierania polskich rodzin.

Jak dodała B. Szydło – „Rząd chce, żeby Polacy mieli szansę na mieszkanie oraz postanowiliśmy uwzględnić sytuację różnych grup Polaków zarówno tych, którzy mają dochody bardzo niskie, ale też bardzo poważnie traktujemy klasę średnią. Dzisiaj wielu młodych ludzi, którzy zaczynają start w życie, nie stać na własne mieszkanie bez zadłużania się w sposób taki, który wiąże później przyszłość rodziny nawet na kilkadziesiąt lat”

Jak podkreśliła premier Mieszkanie plus to program dedykowany klasie średniej, tak aby Polacy mogli budować swoje oszczędności, ale żeby nie odbywało się to kosztem standardu ich życia.

Mieszkanie Plus Program Mieszkanie +

Mieszkanie Plus – Program Mieszkanie +

Jak zapowiedziała B. Szydło w kolejce po rządowe mieszkania będą preferowane rodziny wielodzietne. – W zależności od tego jaka będzie liczba dzieci taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie.

Mieszkanie Plus Program Mieszkanie +

Mieszkania Plus w ramach Narodowego Funduszu Mieszkaniowego

Program Mieszkanie Plus ma się opierać się na trzech głównych filarach:

 • mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy),
 • wsparciu budownictwa społecznego,
 • wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe (Indywidualne Konta Mieszkaniowe).
Mieszkanie Plus Program Mieszkanie +

Trzy filary programu Mieszkanie Plus

Głównym filarem programu Mieszkanie Plus będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM), do którego mają trafić grunty Skarbu Państwa, w tym gruntach gminnych. Będzie także możliwość budowy mieszkań na gruntach prywatnych. Osoby, które będą chciały do funduszu mieszkaniowego włożyć swoje grunty, w zamian otrzymać certyfikat. W swoich założeniach Program Mieszkanie+ jest otwarty.

Uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus oraz jego drugim filarem będzie zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Co więcej, samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

Nowym instrumentem wsparcia będzie dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu przeznaczone dla określonej (m.in. kryteriami dochodowymi) grupy osób. Instrument będzie szeroko dostępny m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale również deweloperów.

Mieszkanie Plus Program Mieszkanie +

Jak będzie działać Mieszkanie Plus

Trzecim filarem programu Mieszkanie Plus będą indywidualne konta mieszkaniowe, które stworzą możliwość oszczędzania na własną nieruchomość. Rząd miałyby do odłożonych środków dokładać specjalną premię, na którą środki miałyby pochodzić z wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych. Na kontach mieszkaniowych, będzie można oszczędzać minimalnie przez 5 lat. Ustawa w tym zakresie miałaby zostać wprowadzona w 2017 roku. W 2018 rozpoczęłoby się oszczędzanie, a od 2019 roku byłby pierwsze wypłaty premii. Pieniądze zgromadzone na kontach będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>

 

 • ola

  super, w końcu ktoś pomyślał o zwykłych ludziach!

 • Iwona D

  jak dla mnie ciekawe będą te konta mieszkaniowe, niezła alternatywa dla kredytu! 🙂

 • singielka

  Bardzo bym chciała z tego skorzystać, ale nie mam szans. Zarabiam mało do 2 tys. nettto. Skońxzyłam 40 lat. Nie mam dzieci… Jak było kredyt dla młodych, nie miałam stałej pracy, jak dostałam etat, nie byłam już młoda. Beznadzieja 🙁

  • Marek

   czasem to tak jest w życiu 🙁 Ja miałem podobnie jak wchodziliśmy do UE, brak stałej pracy, dopiero startowałem w życie, później mieszkania zaczęły drastycznie drożeć i co … pozostał już tylko kredyt.

   Boje się tylko, że w tak tanich mieszkaniach mogą wytworzyć się „slamsy” i mimo, że mieszkania będą tanie, to nikt ambitny nie będzie chciał tam mieszkać

 • adam

  Ciekawi mnie konto indywidualne. Pytanie , jaką kwotę mogę tam składać i czy potem tymi pieniędzmi mogę spłacić hipotekę.

 • Paweł

  szkoda tylko, że cały program Mieszkanie Plus jest tak rozpięty w czasie, ustawa ma być gotowa w przyszłym roku, wynajem najwcześniej za 2 lata, znając życie to dostępność tych mieszkań będzie mocno ograniczona i rozejdą się „po znajomości”. Ale założenia są słuszne, pytanie jak będzie z realizacją …

 • Sławek SWP

  Te mieszkania powinny być opakowane ładnymi ścianami. Może zaprosić do współpracy z rządem pracownie architektoniczno-konstruktorskie, studentów budownictwa. Zaprojektować coś w rodzaju turnieju z nagrodami, dyplomami i pamiątkowymi tablicami na budynkach…

 • Mama

  A co z matkami, które same wychowują dzieci? Bo ich mężowie po ilus latach małżeństwa odeszli do innej kobiety? Fajny ten program. Tylko szkoda, że jest dedykowany głównie do rodzin wielodzietnych. A co z samotnymi matkami? Które muszą mieszkać z rodzicami, bo po prostu ich nie stać wziąć kredyt lub wynajmować mieszkanie.

  • Raoul

   A co z samotnymi bezdzietnymi?

 • Pingback: Cıvata()

 • Elokwentny

  Program może i fajny pod względem takim, że osoby które nie mają zdolności kredytowej, mogą otrzymać mieszkanie. Jednakże widzę tu dużo minusów… Ja mieszkam we Wrocławiu więc zapewne koszt jednego metra wyniesie 20 zł przy mieszkaniu 60 m to koszt wysokości 1200 zł miesięcznie, licząc, że mieszkanie można będzie wykupić po min 30 latach daje nam 360X1200zł = 432 000 zł, gdzie koszt nowego mieszkania w tym metrażem mieści się w granicach 300 000 zł, zatem mimo, że te mieszkania mają być na niższym standardzie zapłacimy za nie jak za luksusowe mieszkanie, drugi minus oczekiwanie na mieszkanie, nie wiadomo ile musi czekać młode małżeństwo bez dzieci i kolejna kwestia gdzie te mieszkania będą budowane hmm duże prawdopodobieństwo że na obrzeżach miast. W moim przypadku kiedy posiadam 1/4 kwoty wartości mieszkania czyli ok 75 tys i mam zdolność kredytową, lepiej wziąć pożyczkę na mieszkanie, bo przy ratach 1200 zł to spłacę te mieszkanie po 15 latach i jest moje i sam wybieram w jakiej lokalizacji chce mieszkać, a tu po 30 latach tak naprawdę nie wiadomo czy będzie należało do mnie, bo rząd się zmieni i doda swoje zdanie, tym bardziej że budowane one są na państwowych gruntach ….

  • Polak

   ale nikt nie daje tak nisko oprocentowanego kredytu, za mieszkanie 300 tys + odsetki zapłaci się dużo więcej niż 432 tys, te 1200 to dość mało jak za mieszkanie, ludzie wynajmują płacą po 2, 3 tys i nic za to nie dostaną, dla wielu to może być całkiem dobra opcja na życie, nie trzeba też wykazywać się jakimiś szczególnymi dochodami jak przy kredycie

 • Konto Gościa

  A jeśli jest para młodych małżonków i chcieliby się wybudować (albo kupić od osoby prywatnej domek z ogrodem dookoła już gotowy, stary lub nowy) zanim pojawiają się dzieci (ale nie mają zdolności kredytowej //lub mają//) na ziemi kupionej od kogoś czy to na terenie miasta (obojętnie jakiego nawet małego czy średniego i obojętnie jakim rejonie Polski?) czy poza miastem np. na wsi i są na tyle zdolni, że sami sobie zaprojektowali domek wg ich wymarzonego kształtu i wyglądu a mieszczący się w jakichś tam kryteriach (czy są w ogóle kryteria do powierzchni domu, działki czy ceny i jakości materiałów budowlanych??? czy jest w tym dowolność???) to czy mogą starać się o dofinansowanie na zaczęcie budowy z tego „Mieszkania+”???


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

 • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
 • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
 • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
 • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
 • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
 • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
 • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
 • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz lub zadzwoń! Ogólnopolska infolinia: tel. 22 295 44 22