Mieszkanie Plus województwo małopolskie

Program Mieszkanie Plus województwo małopolskie, podobnie jak w innych regionach Polski, jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby bank udzielił im kredytu hipotecznego, lecz za też zbyt wysokie aby otrzymać mieszkanie komunalne.  Dzięki rządowemu programowi będą mieli możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność.

Mieszkanie Plus województwo małopolskie

Celem rządowego programu mieszkań na wynajem  jest zmniejszenie niedoboru tych lokali. Aktualnie w Polsce na tysiąc osób przypadają 363 lokale mieszkalne, natomiast unijna średnia wynosi 435 mieszkania. Według obliczeń rządu aby osiągnąć taki poziomu dostępności mieszkań trzeba wybudować aż 2,75 mln lokali. W Polsce co roku są realizowane inwestycje, w wyniku których przybywa po ok. 150 tysięcy mieszkań, dlatego aby zrealizować wyznaczony na 2030 cel, konieczne jest wsparcie ze strony rządu.

Kryteria przydziału mieszkań na wynajem od rządu

Głównym celem programu jest zapewnienie rodzinom stabilnych warunków do rozwoju, w tym posiadania większej liczby dzieci. Problem braku lokali mieszkalnych, spełniających oczekiwania, często pojawia się w rodzinach wielodzietnych. Dlatego też w pierwszym etapie realizacji programu Mieszkanie Plus województwo kluczowym kryterium jest liczba posiadanych dzieci. Pozostałe kryteria zostały umieszczone w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W zależności od decyzji urzędu wśród warunków otrzymania lokalu mieszkalnego na wynajem może pojawić się również obowiązek rozliczania w danej gminie podatku dochodowego. Ponadto gminy mogą kierować się dodatkowymi kryteriami w sytuacji nadwyżki osób chętnych na najem lokali mieszkalnych np. preferencje dla pracowników powstających zakładów pracy.

Rząd przewidział pierwszeństwo w otrzymaniu lokalu na wynajem dla osób poszkodowanych na skutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje, że osoby chcące skorzystać z programu Mieszkanie Plus będą musiały notarialnie zrzec się swoich praw lokatorskich. Oznacza to, iż w przypadku eksmisji nie będzie przysługiwał im lokal zastępczy.

Program Mieszkanie Plus składa się z części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 roku oraz części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji, przygotowywanych przez BGK Nieruchomości, przekracza 2 mld zł.

Pisaliśmy już na temat programu mieszkanie Plus w Krakowie. Aktualnie nie ma jeszcze informacji dotyczących szczegółowych informacji na temat wyboru lokalizacji. Nie ma również podanego zakładanego terminu rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji. Dlatego też nie można jeszcze składać w urzędzie wniosków o przydział mieszkania.

Mieszkanie Plus województwo małopolskie

W ramach programu Mieszkanie Plus w województwie małopolskim planowana jest budowa mieszkań w następujących miejscowościach:

1. Wieliczka. List intencyjny został podpisany w grudniu 2017 roku. Według planów zostanie wybudowanych 100 mieszkań na wynajem przy ulicy Jasnej. Mieszkania na wynajem zostaną oddane do użytkowania w grudniu 2020 roku. Dodatkowo powstaną mieszkania w Brzegach.

2. Skawina. Mieszkania na wynajem od rządu w Skawinie zostaną zbudowane przy ulicy Torowej-Bocznej. Planowana jest budowa trzech bloków ze 140 mieszkaniami wraz z naziemnymi miejscami parkingowymi. Termin realizacji inwestycji to III kwartał 2019 roku. Aby udogodnić dojście do nowych budynków spółka PKP obiecała budowę przejścia podziemnego w pobliżu dworca kolejowego oraz na ul. Kilińskiego. Dodatkowym atutem lokalizacji Mieszkanie Plus w Skawinie jest planowana budowa żłóbka miejskiego, co jest dużą pomocą szczególnie dla rodzin wielodzietnych.

3. Trzebinia. W Trzebini plany realizacji rządowego programu mieszkań na wynajem są mniej zaawansowane niż w Skawinie. Tutaj posiadamy aktualnie informację, że powstaną trzy nowe bloki dla 300 rodzin. Lokalizacja mieszkań z Programu Mieszkanie Plus planowana jest na osiedlu ZWM w Trzebini, przy ul. Młoszowskiej. Lokalizacja została wyznaczona Urząd Miasta Trzebini. Jednakże ze względu na istniejące problemy administracyjne inwestycja w najbliższym czasie nie będzie realizowana.

4. Libiąż. W Libiążu na osiedlu Flagówka alei Jana Pawła II w pobliżu projektowanego basenu planowana jest budowa stu mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Budowa prawdopodobnie rozpocznie się w 2019 roku, aktualnie miasto czeka na pozwolenie na budowę.

5. Chrzanów. W Chrzanowie w ramach rządowego programu powstanie 220 mieszkań w trzech budynkach, które będą się znajdować ul. 29 Listopada oraz między ulicami Partyzantów i Leśną. Czekamy na analizę wskazanych lokalizacji przez BGK Nieruchomości.

6. Dąbrowa Tarnowska. List intencyjny został podpisany w grudniu 2017 roku. Aktualnie podano planowaną liczbę mieszkań – 20.

7. Pcim. W III kwartale 2017 roku został podpisany list intencyjny. Planowana liczba
mieszkań – 16.

8. Szerzyny. W III kwartale 2017 roku został podpisany list intencyjny. Planowana liczba
mieszkań – 22. Prawdopodobny termin realizacji inwestycji to przełom 2019/2020.

9. Zakliczyn. W III kwartale 2017 roku został podpisany list intencyjny. Planowana liczba mieszkań – 70. Prawdopodobny termin realizacji inwestycji to przełom 2019/2020.

Mieszkanie Plus województwo małopolskie – wniosek

Aktualnie nie ma jeszcze dokładnych informacji dla osób zainteresowanych skorzystaniem z programu Mieszkanie Plus województwo małopolskie jak i gdzie złożyć wniosek o najem lokalu. Musimy poczekać na doprecyzowanie przez detali.

Jak widać, Mieszkanie Plus województwo małopolskie to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

Bezpłatnie sprawdź jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.