Kupić czy wynająć – dla kogo Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby bank udzielił im kredytu hipotecznego, lecz za też zbyt wysokie aby otrzymać mieszkanie komunalne.  Rządowy program ma umożliwić wynajem mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność. Pojawia się tutaj pytanie: kupić czy wynająć wobec takiej propozycji rządu?

kupić czy wynająć

Kupić czy wynająć ?

Często zastanawiamy się czy warto kupić mieszkanie? Pytanie zadajemy sobie najczęściej jeżeli nie posiadamy wystarczającej gotówki. Przecież kredyt hipoteczny to  zobowiązanie na ok. 30 lat.

Zgodnie z aktualnymi wymogami banki oczekują udzielając nam kredytu hipotecznego wymagają wkładu własnego. Jego wysokość to minimum 20% wartości nieruchomości. Jeżeli posiadamy wyższy wkład własny to możemy liczyć na korzystniejsze warunki finansowania. Jednak takie sytuacje to rzadkość. Niejednokrotnie brakuje nam wystarczającej sumy pieniędzy. Rozwiązaniem powszechnym w wielu bankach jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Niestety wada tego rozwiązania to dodatkowa suma pieniędzy, które co miesiąc którą trzeba przeznaczyć na ww. ubezpieczenie. Wybierając wariant zakupu mieszkania za pośrednictwem kredytu hipotecznego nie unikniemy kosztów remontów mieszkania, zakupu sprzętu agd, który często znajduje się w wynajmowanym lokalu.Dodatkowo wiele napraw jest również na naszej głowie.

Może warto zdecydować się na wynajem?

Zamiast kupić nieruchomość warto rozważyć najem. Wynajmując nie wiążemy się z jednym miejscem na wiele lat.

Nie mamy zobowiązania finansowego na wiele lat, nie analizujemy co byłoby gdybyśmy stracili pracę?

Jednak czynsz, który płacimy właścicielowi niejednokrotnie wystarczyłby na pokrycie raty kredytu… Płacimy komuś zamiast spłacając swoje mieszkanie.

Ale co jeżeli chcielibyśmy zmienić aranżację wynajmowanego mieszkania? Nie zawsze właściciel wyraża zgodę.

Da wielu osób posiadających podobne dylematy program Mieszkanie Plus może być idealnym rozwiązaniem. Ale czy na pewno?

Program Mieszkanie Plus

Mieszkania z rządowego programu na wynajem często znajdują się w mało atrakcyjnych lokalizacjach. Brak jest ta infrastruktury komunikacyjnej oraz szkół, przedszkoli a czasem nawet drogi.

Wprawdzie rząd oferuje mieszkania na wynajem proponując stawki niższe niż na rynku komercyjnym jednakże rzeczywistość okazuje się często inna. Niestety obecna realia uniemożliwiają tzw. tanie budownictwo. Przyczyny to wzrost cen materiałów budowlanych oraz niewystarczającej ilości pracowników budowlanych. Wobec tego rząd nie ma możliwości budowy tanich mieszkań oraz wynajmowania lokali mieszkalnych poniżej stawek rynkowych. Stąd też oferta Mieszkanie Plus może być zbyt droga dla wielu osób.

Dopłaty do najmu – dla kogo?

Rząd postanowił wprowadzić dopłaty dla osób, których nie stać na czynsz na wynajem mieszkań z rządowego programu. Będą one dostępne dla najuboższych  rodzin, wypłacane najprawdopodobniej przez okres 10 lat, a ich wysokość będzie stopniowo zmniejszana.

Dopłaty są przewidziane tylko dla gospodarstw domowych, w których średniomiesięczny dochód będzie niższy niż ustalony w ustawie próg dochodowy. Przykładowo dla jednoosobowych gospodarstw domowych wynosi on 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Natomiast dla gospodarstw dwuosobowych próg ten wynosi 90% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit jest podwyższany o 30%.

Pojawia się kolejne pytanie: czy wobec braku dopłat dla części osób ubiegających się o najem mieszkań warto wnioskować o Mieszkanie Plus zamiast wynajmu mieszkania na rynku komercyjnym w lokalizacji, która bardziej nam odpowiada?

To pytanie pozostawiam dla osób poszukujących najmu mieszkania.

Ochrona lokatorów

Kolejnym tematem jest ochrona praw lokatorów. Niewiele się o tym pisze, jednak wynajmując mieszkanie od rządu trzeba podpisać umowa tzw. najmu instytucjonalnego. Należy podpisać oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddajemy się egzekucji i zobowiązujemy się do opuszczenia lokalu w terminie 14 dni od zażądania opróżnienia lokalu, bez prawa do lokalu socjalnego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy najemca w trakcie trwania umowy złamie warunki umowy najmu, do eksmisji nie będzie potrzebny wyrok sądu.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel. Dla niecierpliwych zapraszamy do sprawdzenia jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.