Funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus

Główny cel programu Mieszkanie Plus to zmniejszenie niedoboru mieszkań. Jeżeli chcemy osiągnąć poziom dostępności mieszkań zbliżony do Unii Europejskiej potrzeba wybudować 2,75 mln lokali.  Aby osiągnąć cel do 2030 roku to konieczne jest wsparcie ze strony rządu. Plany często weryfikuje szara rzeczywistość. Sprawdzamy funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus.

Funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie + jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby otrzymać od banku kredyt hipoteczny, ale nie przysługuje im również mieszkanie komunalne.  Rządowy program ma umożliwić najem mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe.

Funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus – grunty z KZN

Aby budować mieszkania w przystępnych cenach najmu budynki miały powstać na gruntach, które należą do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości daje możliwość budowy mieszkań na wynajem na gruntach, których właścicielem jest Skarb Państwa. Krajowy Zasób Nieruchomości ma posiadać tzw. bank ziemi w miejscowościach zarówno dużych jak również w mniejszych gminach. Grunty te to własność PKP oraz Poczty Polskiej.

Dotychczas nie jest realizowana żadna inwestycja na gruntach należących do KZN. Wszystkie budowane lokale mieszkalne są realizowane z komercyjnej części programu. Ma to wpływ na cenę najmu mieszkań.

Funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus – atrakcyjny czynsz najmu

Czynsz najmu mieszkań z programu Mieszkanie Plus wydawał się być atrakcyjny w porównaniu do cen najmu na rynku komercyjnych, w szczególności w dużych miastach. Jednak trzeba pamiętać, że do każdego metra kwadratowego doliczamy koszt opłaty eksploatacyjnej. Przy powierzchni lokalu mieszkalnego 50 metrów kwadratowych w niektórych miejscowościach daje nam to dodatkową kwotę 500 zł miesięcznie. Należy podkreślić, że opłaty będą waloryzowane przez rząd nie rzadziej niż raz na 3 lata.  Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus.

Biorąc pod uwagę, że pierwotna koncepcja programu Mieszkanie Plus staje się coraz mniej realna Rada Mieszkalnictwa podjęła decyzję o dopłatach do czynszów, które mogą wynieść nawet do 30%. Dopłaty mają wejść w życie już w styczniu 2019 roku.

Kwota dopłaty do najmu będzie uzależniona od liczby osób w rodzinie (dodajmy, że program preferuje m.in. rodziny wielodzietne) oraz od lokalizacji w województwie. Więcej o dopłatach tutaj.

Funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus – sytuacja w budowlance

Przyczyną nieznacznie tylko niższych stawek mieszkań na wynajem od rządu w porównaniu do rynku komercyjnego jest sytuacja w budowlance. Deweloperzy w sytuacji dobrej koniunktury na rynku nieruchomości nie byli zainteresowani budową mieszkań dla rządu po niższych stawkach. Jest to jednym z powodów dlaczego wiele inwestycji jeszcze nie zostało rozpoczętych.  Ponadto ceny materiałów budowlanych idą w górę i nie ma rąk do pracy. W tej sytuacji realizacja planów związanych z budową mieszkań na wynajem oddala się.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel. Dla niecierpliwych zapraszamy do sprawdzenia jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>

 


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.