Czy Rada Mieszkalnictwa pobudzi Mieszkanie Plus?

Rada Mieszkalnictwa to organ powołany przez premiera Morawieckiego, którego celem będzie koordynacja realizacji programu Mieszkanie Plus. W szczególności do zadań Rady Mieszkalnictwa będzie należało przyczynianie się do realizacji polityki mieszkaniowej Rady Ministrów. Ponadto powołany organ ma wpływać na przyspieszenie procedur administracyjnych oraz wzrost ilości gruntów przeznaczanych pod inwestycje związane z realizacją rządowego programu mieszkań na wynajem.

Rada Mieszkalnictwa – skład

Rada Mieszkalnictwa będzie działać przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W jej składzie  znajdą się specjaliści od mieszkalnictwa raz osoby powołane przez instytucje poza rządowe. Do Rady zostało powołanych sześciu ministrów: minister inwestycji i rozwoju, minister rodziny, pracy i polityki społecznej , minister finansów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister środowiska i minister rolnictwa i rozwoju wsi. Ponadto w Radzie zasiądą prezes Rządowego Centrum Legislacji oraz prezes BGK Nieruchomości. Przewodniczącym powołanego organu został premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że program Mieszkanie Plus jest adresowany do wszystkich grup społecznych. Jego nadrzędnym celem jest poprawa sytuacji rodzin wielodzietnych, dla których uzyskanie mieszkania na rynku komercyjnym jest niemożliwe. Przy wnioskowaniu o najem mieszkania od rządu nie jest brany pod uwagę wiek lokatorów. Lokale na wynajem będą budowane m.in. na państwowych gruntach w celu obniżenia kosztów metra kwadratowego lokalu.

Mieszkanie Plus dla kogo?

Z programu Mieszkanie Plus w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać rodziny, które nie mogą otrzymać mieszkania komunalnego, a ich dochody są zbyt niskie, aby wynająć mieszkanie lokum na rynku komercyjnym. Ponadto rzad przewiduje, że lokal będą mogły otrzymać osoby, które nie mają zdolności aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w banku.

Dzięki większej dostępności mieszkań na wynajem rząd prognozuje zwiększenie mobilności Polaków jak również elastyczność na rynku pracy .

Ważną informacją dotyczącą programu Mieszkanie Plus, jest możliwość prowadzenia  działalności gospodarczej w wynajętym mieszkaniu przez jednego z członków rodziny. Natomiast nie została przewidziana dowolność w dokonywaniu zmian w układzie mieszkania. Wynajmujący nie będą mieć możliwości własnych przeróbek lokali.

Cena najmu

Cena najmu będzie uzależniona od miejscowości oraz od wybranej przez nas opcji najmu. Oprócz opcji najmu na okres 15 lat istnieje również opcja najmu z docelowym wykupem mieszkania w przyszłości (umowa na okres 30 lat). Wówczas cena metra kwadratowego wzrasta.

Sprawdź cenę najmu w naszym kalkulatorze czynszu.

Jeżeli nie będziemy płacić czynszu (np. jeżeli stracimy pracę), wówczas czynsz zostanie opłacony ze środków przeznaczonych na wykup mieszkania. Jednakże spowoduje to wydłużenie okresu do posiadania lokalu na własność.

Zobacz, w których miastach jest planowana budowa mieszkań na wynajem.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Dla niecierpliwych zapraszamy do sprawdzenia jak najlepiej zamieszkać we własnym mieszkaniu. Więcej>>


Chcesz mieszkać na swoim czy płacić komuś za wynajem?

  • Nie płać za wynajem, zamieszkaj w swoim własnym mieszkaniu.
  • Sprawdź jak prosto możesz sfinansować zakup swojego mieszkania.
  • Spłacaj swoje własne mieszkanie i nie dawaj nikomu zarobić.
  • Sprawdź jak łatwo możesz uzyskać mieszkanie na własność.
  • Po co płacić komuś za wynajem, jak możesz płacić na swoje mieszkanie.
  • Nie musisz czekać w kolejce, aż mieszkanie zostanie wybudowane.
  • Dowolna lokalizacja mieszkania, pełna infrastruktura (szkoły, komunikacja)
  • Sprawdź bezpłatnie, jak sfinansować swoje własne mieszkanie już teraz!

Wypełnij bezpłatnie formularz!


Administratorem danych osobowych jest SalesMax oraz wymienieni PartnerzyExpander Advisors Sp. z o.o.
Open Finance S.A.
NOTUS Finanse S.A.
serwisu MieszkanieDlaMlodych.com, którzy przetwarzają dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności.